Valve opublikowało wyniki majowej ankiety, która przeprowadzana jest co miesiąc wśród użytkowników cyfrowego sklepu z grami Steam. Po raz pierwszy w historii firma postanowiła sprawdzić ilość użytkowników gogli wirtualnej rzeczywistości.

Jak wynika z ankiety największą popularnością wśród gogli VR cieszy się headset HTC Vive, którego Valve jest jednym ze współproducentów. Okazuje się, że 0,09% użytkowników platformy Steam posiada w/w urządzenie. Nie wiadomo jak duży może być w tym przypadku błąd statystyczny, jednak z grubsza można założyć, że jedna na tysiąc osób na Steamie posiada już dostęp do technologii SteamVR.

W zestawieniu ujęto także konkurencyjne gogle firmy Oculus VR, których wyniki okazały się nieco słabsze. Pierwsza konsumencka wersja Oculus Rift jest w posiadaniu 0,03% społeczności Steam. Z kolei do drugiej deweloperskiej wersji gogli (Oculus Rift DK2) przyznaje się 0,02% użytkowników platformy. Oculus Rift DK1 wskazało w ankiecie 0,00% graczy.

Oculus Rift CV1

Przewagi HTC Vive nad Oculusem nie należy brać dosłownie, bowiem użytkownicy Rifta mogą kupować gry i aplikacje VR również bezpośrednio z oficjalnego sklepu dla gogli. Tymczasem posiadacze HTC Vive są niejako „zmuszeni” do korzystania z platformy Steam.

Warto wziąć także pod uwagę, że firma Oculus VR ciągle nie uporała się z zamówieniami przedpremierowymi. Urządzenie zadebiutowało na przełomie marca i kwietnia, lecz ciągle realizowane są preordery złożone pierwszego dnia zapisów. Co więcej, zestawów z Riftem nie otrzymała jeszcze część Europejczyków, która złożyła zamówienie w ciągu pierwszej godziny od startu preorderów. Składając zamówienie dziś możemy spodziewać się dostawy najwcześniej w sierpniu.

Debiutujące w tym samym czasie gogle HTC Vive ustrzegły się tego typu problemów. Przedpremierowe zamówienia realizowane są na bieżąco. Obaj producenci nie ujawnili jeszcze oficjalnych danych sprzedaży. Wciąż nie wiadomo kiedy omawiane headsety pojawią się na sklepowych półkach.

Pełne wyniki ankiety znajdziecie w tym miejscu.