3DMark, jedna z najpopularniejszych aplikacji służących do sprawdzania wydajności komputerów, wraz z najnowszą wersją wprowadza możliwość testowania nowego trybu VR, który w przyszłości przekształci się w pełnoprawny benchmark VRMark. Aktualizacja pozwala obejrzeć klasyczną scenę z 3DMark bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości.

W czerwcu bieżącego roku firma Futuremark zapowiedziała powstanie aplikacji VRMark, której zadanie polegać będzie na testowaniu komputera, w tym głównie zamontowanych w nim układów graficznych, pod kątem obsługi technologii Virtual Reality. Najnowsza wersja 3DMarka, która dostępna jest na razie jedynie dla właścicieli licencji dostępnej na platformie Steam, pozwala uruchomić tryb Fire Strike bezpośrednio na goglach Oculus Rift i HTC Vive. Na razie aplikacja jest tylko pokazem możliwości, bowiem nie podaje jeszcze wyników testu.

VRMark, który zadebiutuje prawdopodobnie w okolicach premier pierwszych konsumenckich wersji najbardziej wyczekiwanych gogli VR, oprócz przetestowania wydajności PC-ta sprawdzi również opóźnienia w generowaniu obrazu i dźwięku, a także dokładność czujników będących na wyposażeniu danego zestawu wirtualnej rzeczywistości. Benchmark VR powstaje we współpracy z producentami podzespołów takimi jak Microsoft, Nvidia, Intel, AMD czy Samsung.