Oculus VR zaktualizował oficjalną aplikację dla Rifta. Najnowsza wersja oprogramowania o numerze 1.4.0 oprócz wprowadzenia kilku drobnych poprawek zablokowała „nielegalny” dostęp do sklepu użytkownikom gogli HTC Vive.

Miesiąc temu informowaliśmy o powstaniu oprogramowania o nazwie „Revive” umożliwiającego uruchamianie pozycji dostępnych w Oculus Store na goglach wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Najnowsza aktualizacja aplikacji sklepowej Oculusa sprawiła, że opcja ta przestała być już dostępna.

Autor aplikacji posługujący się w serwisie Reddit pseudonimem CrossVR twierdzi, że firma w najnowszej wersji swojego oprogramowania zastosowała specjalny mechanizm sprawdzający czy gogle zostały podłączone do Oculusowej platformy DRM (system zabezpieczeń). W tej chwili jest jeden sposób obejścia tego zabezpieczenia, jednak wymaga od nas posiadania także gogli Oculus Rift, co trochę mija się z celem.

Oculus Rift Store

CrossVR stawia sprawę jasno i uważa, że Oculus VR celowo blokuje dostęp do sklepowych aplikacji użytkownikom innych gogli VR. Tymczasem firma odpowiadając na zarzuty twierdzi, że wprowadzone zmiany nie zostały wymierzone w konkretnego „hacka”, a ich głównym celem jest ograniczenie piractwa oraz ochrona ciężko pracujących programistów, którzy włożyli wiele wysiłku w produkcje swoich gier i aplikacji VR.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że jeszcze pięć miesięcy temu Palmer Luckey powiedział, że jeśli klient kupi grę w sklepie Oculusa to nie obchodzi go czy później ją zmoduje tak by działała na innym headsecie. Założyciel firmy Oculus VR zapewniał wówczas, że niektóre dostępne w sklepie tytuły będą ekskluzywne jedynie dla platformy Oculusa (chodzi o oficjalny sklep Oculusa), a nie dla Rifta. Oznacza to, że exclusivy Oculusa będą mogły być uruchomione na innych goglach VR ale tylko i wyłączenie poprzez Oculus Store.

Więcej na temat aplikacji Revive oraz kontrowersji dotyczących blokowania przez Oculus VR tytułów dostępnych w Oculus Store przeczytacie w artykule: Exclusivy Oculusa „chwilowo” dostępne na HTC Vive.

Wracając do samej aktualizacji wprowadza ona szereg kosmetycznych poprawek dotyczących wydajności i stabilności systemu oraz czujnika trackingu. Ponadto w sklepie pojawiło się kilka nowych obsługiwanych walut, m.in. Funt brytyjski i Euro. Pełną listę zmian znajdziecie w tym miejscu. Aktualizacja oficjalnej aplikacji Oculus Rift powinna dokonać się automatycznie.