Sterownik vorpX

Najnowsza wersja VorpX – sterownika, który pozwala uruchomić gry nieprojektowane z myślą o wirtualnej rzeczywistości – właśnie została wydana. Aktualizacja dodaje wsparcie dla Oculus Rift DK2, gier wykorzystujących DirectX 11 oraz śledzenie pozycji dla Skyrim.

Nowością na którą czekali wszyscy jest oczywiście obsługa najnowszej deweloperskiej wersji Oculus Rifta. Dzięki temu, fani takich tytułów jak Deus Ex: Human Revolution, Assassins Creed, Half-Life 2 czy Mass Effect, będą mogli w nie zagrać w rozdzielczości 1080p. Dodano także wsparcie dla stereoskopowej geometrii 3D w grach wykorzystujących DirectX 11. Poniżej możecie zobaczyć jak na nowej wersji sterownika prezentuje się rozgrywka w Bioshock: Infinite.

Aktualizacja dodaje również funkcję śledzenia pozycji głowy dla kultowej już chyba gry – Elder Scrolls V: Skyrim. Umożliwi to chociażby wychylanie się na boki, wyglądanie zza rogu budynku czy też bliższe przyjrzenie się szczegółom jakiegoś przedmiotu, dzięki czemu znacząco wzrośnie poczucie immersji czyli obecności w wirtualnym świecie. Funkcja „positional tracking” jest obecnie w wersji alfa i ograniczona jedynie do Skyrim, jednak już niedługo można się spodziewać wsparcia dla kolejnych gier.

Główną funkcjonalnością VorpX jest tryb wirtualnej rzeczywistości w grach, które go od początku nie posiadają. Oznacza to często, że w celu uzyskania optymalnego doświadczenia z danej gry, trzeba zanurzyć się w pliki konfiguracyjne i dostroić ustawienia, takie jak np. pola widzenia. Vorpx po prostu optymalizuje gry pod kątem wyświetlania na Oculus Rift, a także wprowadza ułatwienia w sterowaniu, które nie było planowane pod „virtual reality”. Sterownik automatycznie zastosuje ustawienia dla danej gry, o ile jest przez niego wspierana. Istnieje również możliwość uruchomienia tytułów „niewspieranych” przez VorpX, jednak w niektórych przypadkach problemy z wyświetlaniem i sterowaniem mogą uniemożliwić czerpanie przyjemności z gry.

Sterownik jest płatny i kosztuje 35 Euro. Licencja pozwala na jednoczesne korzystanie z 2 komputerów z systemem Windows. Opłata jest jednorazowa i obejmuje przyszłe aktualizacje. Pełną listę wspieranych gier można znaleźć w tym miejscu.