Kanadyjski oddział Amazonu przez pomyłkę opublikował cenę gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Według sklepu internetowego za urządzenie przyszłoby nam zapłacić równowartość 800 dolarów, co przy dzisiejszym kursie wyniesie około 3200 zł, nie licząc wyższej zazwyczaj ceny dla Europy. Sony zaprzecza twierdząc, że było to wynikiem błędu i na razie firma nie jest jeszcze gotowa ogłosić ostatecznej ceny PS VR.

Ujawnioną przez przypadek ceną nie należy się zbytnio sugerować, bowiem faktycznie mogła być wynikiem zwykłej pomyłki. Jednakże w świetle niedawnego ogłoszenia ceny konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift można się zastanowić czy wyższe niż zapowiadano ceny headsetów nie staną się wkrótce standardem. Tym bardziej, że w przypadku PlayStation VR dołączana zostanie specjalna przystawka, która pomoże rozwiązać problem niedostatecznej mocy obliczeniowej konsoli PlayStation 4.

Jednostka o wymiarach 140×140×35 mm nazwana została ‚Processing Unit’ i wspomoże pracę konsoli zapewniając dodatkowe zasoby mocy przydatne w generowaniu wyższej jakości efektów wizualnych. Jak jej obecność wpłynie na cenę gogli? Na razie nie wiadomo. Dotychczas przedstawiciele Sony twierdzili, że gogle PlayStation VR sprzedawane będą w cenie zbliżonej do konsoli PlayStation 4, w momencie gdy ta debiutowała na rynku. W 2013 roku konsola trafiła do sklepów w Stanach Zjednoczonych w cenie około 400$, natomiast w Polsce wynosiła mniej więcej 1800 zł.

W trakcie odbywających się właśnie w Las Vegas targów Consumer Electronics Show firma Sony przeprowadziła własną konferencję prasową, podczas której pokazała najnowsze technologiczne nowinki. Niestety poza materiałami promocyjnymi nie zaprezentowała nic nowego na temat zapowiadanych na drugi kwartał tego roku gogli PlayStation VR. Dowiedzieliśmy się za to, że produkcji jest już ponad 100 tytułów na PS VR. Co prawa nie wiadomo ile z nich jest tylko krótkimi doświadczeniami VR, a ile pełnoprawnymi grami oraz ile z nich pojawi się na starcie, jednak jest to już całkiem konkretna liczba. Wiemy również, że kontrowersyjna gra Summer Lesson została niedawno zarejestrowana w Europie i prawdopodobnie zagrają w nią nie tylko japońscy gracze.

Gogle PS VR wyposażono w 5,7-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920xRGBx1080 (960xRGBx1080 dla każdego oka). Częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz, natomiast czas reakcji uzyskamy na poziomie poniżej 18 ms. FOV (field of view), czyli pole widzenia wynosi 100 stopni. Twórcy gogli obiecują technologię 3D audio, wbudowany akcelerometr i żyroskop, a także złącze słuchawkowe, wejście na mikrofon, USB oraz HDMI.