W lutym zeszłego roku na Kickstarterze uruchomiana została zbiórka funduszy na doświadczenie VR, które zabierze widza w słynną pierwszą podróż na księżyc z 1969 roku. Aplikacja planowana początkowo jedynie na gogle Oculus Rift będzie tytułem startowym także dla headsetów HTC Vive i PlayStation VR.

Apollo 11 VR powstaje z myślą o zastosowaniach w edukacji i wykorzysta archiwalne zdjęcia zarejestrowane przez NASA oraz oryginalne dźwięki z centrum kontroli lotu. Pełna wersja zawierać będzie m.in. lot na orbitę księżycową, lądowanie oraz drogę powrotną. Za prace nad aplikacją odpowiada irlandzka firma Immersive VR.

Aplikacja „Apollo 11 VR Experience” mimo, iż obecnie wydana została jedynie w wersji demo na Oculus Rift DK2, jest już laureatem kilku branżowych konkursów takich jak TimeWarner – Future of Storytelling, FIVARS (nagroda publiczności) czy VR Fest. Pełna wersja doświadczenia dostępna będzie również na tradycyjne monitory oraz drugą deweloperską wersje gogli Oculus Rift (DK2). Autorzy nie wykluczają w przyszłości portu na gogle mobilne takie jak Samsung Gear VR.

Do ciekawego wydarzenia doszło w lipcu ubiegłego roku w Brukseli podczas wystawy Gateway to Space: The Exhibition. Amerykański astronauta Charles Duke, który w 1972 roku spędził trzy dni na Księżycu, miał okazję po 43 latach powrócić na powierzchnię Srebrnego Globu, właśnie dzięki „The Apollo 11 Virtual Reality Experience”. Poniżej możecie obejrzeć reakcje astronauty oraz przebieg fabuły doświadczenia.