Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o firmie Apple, która poszukiwała programistów, potrafiących tworzyć „wysokiej jakości oprogramowanie zintegrowane z systemami wirtualnej rzeczywistości”. Serwis Patently Apple poinformował o nowych patentach Apple Inc., które wydają się być mobilnymi goglami VR dla smartfonów iPhone, działającymi na podobnej zasadzie jak Samsung Gear VR.

apple-vr-patent3

O HMD nie wiadomo wiele poza tym, że będą mogły być obsługiwane głosowo. Niewykluczone, że przy pomocy Siri – popularnej aplikacji systemu Apple iOS pozwalającej na obsługę urządzeń za pomocą wydawanych poleceń głosowych. Dowiedzieliśmy się również o wymienialnej baterii oraz pilocie zdalnego sterowania.

Co ciekawe omawiany patent został zarejestrowany 30 września 2008, aż 4 lata przed słynną Kickstarterową zbiórką i stworzeniem pierwszego prototypu Oculus Rift. Nie wiadomo, czy firma Apple już wtedy pracowała nad projektem własnych gogli VR, czy jednak był to inny projekt, który z czasem ewoluował do obecnej formy. Świadczyć mogą o tym inne patenty związane z technologiami VR/AR, które firma opatentowała w 2009 i 2012 roku.

apple vr patent

Posiadacze smartfonów iPhone nie muszą liczyć jedynie na Apple. Od jakiegoś czasu powstają mobilne gogle Pinch VR (Pinć VR), które do działania będą wymagały najnowszego iPhone 6 lub iPhone 6 Plus.