Debiutancka gra VR twórców Metro 2033 powinna spełnić oczekiwania graczy. Podczas GDC 2017 zaprezentowano pierwszą grywalną wersję Arktika.1 i od tego momentu już wiadomo, że zdecydowanie jest na co czekać.

„Jeden z najbardziej ambitnych projektów finansowanych przez Oculusa”, „głęboka historia i niesamowite efekty wizualne”, „Time Crisis w wirtualnej rzeczywistości”… takimi słowami opisują swoje pierwsze wrażenia z gry Arktika.1 dziennikarze, którzy mieli okazję spędzić trochę czasu z najnowszą produkcją ukraińskiego 4A Games podczas konferencji Game Developers Conference 2017 w San Francisco.

Studio znane z produkcji gier: Metro 2033, Metro: Last Light oraz Metro Redux w październiku zeszłego roku zapowiedziało futurystyczną post-apokaliptyczną strzelankę Arktika.1 powstającą z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift i kontrolerach ruchowych Oculus Touch. Akcja gry rozgrywa się w przyszłości, około roku 2116, w momencie gdy na naszej planecie nastała nowa epoka lodowcowa. Bliżej nieokreślona katastrofa zniszczyła ówczesny świat i zdziesiątkowała ludzką populację, co sprawiło, że muszą oni walczyć wszelkiego rodzaju materiały pozyskiwane ze złomu.

Wydarzenia spowodowały zmiany ziemskiego ekosystemu, przez co ocalała ludzkość zmuszona została do zamieszkania obszarów okołorównikowych. Tymczasem bogate w zasoby tereny północne i południowe stały się środowiskiem naturalnym różnego rodzaju zmutowanych stworzeń. Jako najemnik wynajęty przez Citadel Security będziemy musieli chronić i wspierać niewielką grupę ocalałych mieszkańców tętniącego niegdyś życiem miasta, a obecnie kolonii leżącej na pustkowiach dawnej Rosji, przed brutalnymi bandytami, łupieżcami i przerażającymi kreaturami.

Rozgrywka w Arktika.1 odbywać się ma nie tylko przy użyciu kontrolerów ruchowych Oculus Touch, które zastąpią nasze dłonie pozwalając na unoszenie broni, celowanie i strzelanie, lecz także naszego ciała. Deweloperzy zapowiadają, że w grze będzie można się poruszać i kucać, aby unikać wystrzeliwanych w naszą stronę pocisków. Zaimplementowana zostanie także mechanika osłon oraz wiele zaawansowanej technologii, futurystycznych broni, pancerzy i różnego rodzaju gadżetów.

Wraz z pokazem wersji demo studio 4A Games opublikowało 25-miutowy gameplay. Kampania fabularna w pełnej wersji gry przewidziana została na około 4-5 godzin rozgrywki.

Arktika.1 zadebiutuje w trzecim kwartale tego roku wyłącznie w oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift.