Jak donosi CNET Asus, tajwański producent sprzętu i podzespołów komputerowych, planuje w przyszłym roku wypuścić na rynek własny headset rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Augmented Realit, czyli Rzeczywistość rozszerzona to technologia kojarzona dotychczas głównie z projektem Google Glass. Mimo porażki (firma Google zawiesiła projekt) i problemów na jakie natrafili twórcy pierwszych inteligentnych okularów, wciąż jest to temat, który swoje najlepsze lata ma dopiero przed sobą. Jerry Shen (Asus CEO) potwierdził plany firmy podkreślając, że rozszerzona rzeczywistość będzie technologią bardziej użyteczną dla ludzi niż Virtual Reality.

Na razie nie wiadomo nic więcej. Obecnie liderem wyścigu wśród producentów sprzętu VR wydaje się być firma Microsoft i ich projekt holograficznych okularów Hololens. Jednakże ich rozwiązania, mimo iż innowacyjne, są na razie mocno niedoskonałe i drogie – devkit urządzenia sprzedawany będzie w przyszłym roku w cenie 3000 dolarów. Być może Asus będzie chciał wykorzystać chwilowy brak konkurencji i wprowadzić na rynek mniej zaawansowane, lecz tańsze urządzenie. Headset AR Asusa ma pojawić się już w przyszłym roku, więc raczej nie należy spodziewać się możliwości porównywalnych do Hololens czy opracowywanego w wielkiej tajemnicy projektu Magic Leap.