Niewiele ostatnio słychać na temat holograficznych okularów mieszanej rzeczywistości Microsoft Hololens. Firma skupia się od jakiegoś czasu na podpisywaniu kolejnych umów współpracy z podmiotami zainteresowanymi komercyjnym wykorzystaniem urządzenia takimi jak Volvo czy Autodesk oraz na przygotowaniach do wysyłki wersji deweloperskiej. Nowych informacji udzielił podczas prezentacji sprzętu w Izraelu pracownik Microsoftu – Bruce Harris.

Hololens w przeciwieństwie do gogli Oculus Rift jest bezprzewodowy i potrafi komunikować się z większością urządzeń wykorzystujących Bluetooth lub WiFi. Dlatego też stosowne wydaje się pytanie na temat długości czasu pracy urządzenia. Według Harrisa rozszerzoną rzeczywistością Microsoftu będziemy mogli się cieszyć maksymalnie 5,5 godziny, o ile uruchomimy mniej wymagające aplikacje. W przypadku pracy z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami bateria powinna wystarczyć na około 2,5 godziny.

Firma nie ukrywa, że udało jej się uzyskać taki wyniki poprzez ograniczenie pola widzenia, na które narzekało większość recenzentów prototypu Hololens. Obecnie urządzenie pozwala wyświetlić obszar odpowiadający 15-calowemu monitorowi oddalonemu od oczu użytkownika na odległość około 60 centymetrów. Microsoft osobiście zajmuje się produkcją urządzenia i ma nadzieję, że w przyszłości, gdy spadną koszty produkcji, firma będzie w stanie rozszerzyć obszar pola widzenia.

microsoft-hololens6

Inną interesującą informacją jest możliwość pracy wielu urządzeń jednocześnie w obrębie jednej aplikacji. Oznacza to, że kilka osób będzie mogło dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami okularów. Pracownik Microsoftu potwierdził, że na Hololens będziemy w stanie uruchomić każdą uniwersalną aplikację Windows 10.

Przypomnijmy, że firma wyceniła wersję deweloperską okularów na 3000 dolarów, a urządzenie ma trafić do pierwszych, wyselekcjonowanych odbiorców jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Microsoft dokłada dużych starań, aby „dev-kity”otrzymały jedynie te osoby, które planują aktywnie działać w kwestii oprogramowania dla Hololens. Nieznana jest w tej chwili cena oraz nawet przybliżona data premiery wersji konsumenckiej okularów. Po więcej informacji na temat Microsoft Hololens odsyłamy tutaj.