Materiały kręcone kamerami 360º to w tej chwili nowość, ale z tygodnia na tydzień ta wciąż raczkująca technologia stawia swoje kolejne kroki w drodze do tzw. mainstreamu. Póki co nową formę przekazu próbują ujarzmić głownie agencje reklamowe i niezależni filmowcy. Tymczasem zastosowania sferycznych filmów, które nota bene są wręcz stworzone do oglądania na goglach Virtual Reality, wybiegają o wiele dalej niż to co w tej chwili możemy zobaczyć. Jeżeli wierzyć różnego rodzaju technologicznym wizjonerom, w niedługim okresie czasu 360-stopniowe materiały pozostawią daleko w tyle tradycyjne telewizyjne dzienniki informacyjne.

Stacja VRT (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim – postanowiła sprawdzić ideę w praktyce i opublikowała pierwszy, pilotażowy odcinek wiadomości 360º, który już teraz mogą obejrzeć posiadacze popularnych headsetów wirtualnej rzeczywistości.

Przestawianie wiadomości w takiej formie było już w pewien sposób praktykowanie przez twórców krótkich filmów dokumentalnych relacjonujących wydarzenia z różnych miejsc na całym świecie (prym w tej dziedzinie wiedzie New York Times) jednak nigdy na zasadzie studia telewizyjnego. Belgowie pokazali, że jest to już teraz możliwe.

Oglądając poniższy materiał na goglach wirtualnej rzeczywistości widz zostaje „przetransportowany” do studia VRT Nieuws, w którym może z perspektywy pierwszej osoby (w tym przypadku dosłownie siedząc na redakcyjnym stole) obserwować pracę zespołu lokalnych wiadomości. To jednak nie wszystko, bowiem w trakcie każdego kolejnego reportażu następuje sprytna teleportacja z redakcji do kolejnego miejsca, skąd swoją relację przekazuje inny dziennikarz.

Materiał można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard. W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).