Producent olejów silnikowych Castrol w ramach kampanii reklamowej swoich wyrobów z serii EGDE dokonał niebywałego wyczynu pozwalając zawodowym kierowcom wyścigowym zmierzyć się w pierwszym w historii wyścigu na prawdziwym torze z wykorzystaniem technologii VR. Takiego wyzwania podjęli się: kierowca wyczynowy Ben Collins, znany szerzej jako „Stig” z popularnego programu Top Gear oraz kierowca wyścigów serii Formula Drift, Matt Powers.

Ben i Matt w specjalnych kaskach do wirtualnej rzeczywistości z zamontowanymi wewnątrz goglami Oculus Rift DK2 poprowadzili Forda Mustanga V8 w wirtualnym świecie, nie widząc świata rzeczywistego i polegając wyłącznie na własnej intuicji. Aby uniknąć kolizji kierowcom przygotowano dwa oddzielne tory, jednak w trakcie jazdy mieli wrażenie, że konkurują ze sobą na jednym.

Ben Collins, zwycięzca tego niezwykłego eksperymentu, nie krył zadowolenia z udziału w wyścigu. Największe trudności sprawiło mu przezwyciężenie naturalnego instynktu, który podpowiadał mu, że to co robi nie jest racjonalne, jednak dzięki połączeniu technologii gier wideo z prawdziwymi umiejętnościami prowadzenia samochodu, pojazdy reagowały prawidłowo na trasie w świecie rzeczywistym.

„W swojej karierze brałem już udział w niezwykłych próbach prowadzenia samochodu, ale ta była zdecydowanie z najwyższej półki. Najtrudniej było przyzwyczaić się do wirtualnego świata, wcisnąć gaz i zaufać intuicji, odrzucając na bok racjonalne myślenie. Nie jest to proste, kiedy każda część twojego ciała mówi ci, że to co widzisz nie istnieje, a wiesz, że prowadzisz prawdziwy samochód z dużą prędkością” – powiedział Collins.

Dla Matta Powersa wydarzenie było podobne do testu VirtualDrift (zobacz poniżej), do którego podszedł w maju tego roku, jednak tym razem wykorzystał swoje umiejętności przeciwko znakomitemu rywalowi oraz przeszkodom futurystycznego terenu.

„Z wielką radością ponownie założyłem swój kask Castrol EDGE, a rywalizacja z Benem, legendą wyścigów, na trasie z innego świata była niesamowita. Utrata pierwszego miejsca w ciągu ostatnich kilku sekund zupełnie mnie załamała. Z pewnością będę domagał się rewanżu” – powiedział Powers po zakończeniu wyścigu.

Skomplikowany kod wirtualnej rzeczywistości został opracowany i stworzony w ciągu 3 miesięcy przez dwóch specjalistów z Los Angeles, Adama Amarala oraz Glenna Snydera, którzy również podzielili się swoimi spostrzeżeniami z prac nad projektem Titanium Strong Virtual Racers.

„Jednym z największych wyzwań w tworzeniu tej technologii wyścigów na żywo było rozwiązanie problemu opóźnienia i zapewnienie braku konieczności ponownej kalibracji w przypadku śledzenia samochodów. Nasza technologia jest obecnie najbliższa pełnemu wejściu do wirtualnej rzeczywistości” – wyjaśnili twórcy kodu.