Według Facebook’a już za 10 lat powstaną headsety VR/AR, które niewiele będą się różnić od tradycyjnych okularów. Chińska firma Dlodlo podczas niedawnych targów CE China 2016 pokazała prototyp swoich zminiaturyzowanych gogli wirtualnej rzeczywistości już teraz wyglądających jak designerskie okulary przeciwsłoneczne.

Gogle nazwane V One (Dlodlo Glass V1) są obecnie najmniejszymi i najlżejszymi jakie można znaleźć wśród powstającego sprzętu. Podobno ważą 78g, a ich grubość w okolicy soczewek to zaledwie 16 mm z kawałkiem.

DIABEŁ CZAI SIĘ W PUDEŁKU

Cały sekret miniaturyzacji chińskich gogli to nienowe już rozwiązanie jakim jest postawienie na dodatkową jednostkę zewnętrzną. Dlodlo wymontowało niektóre podzespoły znajdujące się w większych goglach i umieściło je w dodatkowym pudełku o wielkości komórki.

D-BOX, bo tak nazywa się wspomniane urządzenie, wyposażone zostało w specjalną kartę graficzną, czterordzeniowy procesor, firmowy system operacyjny oparty na androidzie oraz baterię o pojemności 5000 mAh.

Inne parametry techniczne V One VR też wyglądają imponująco. Dlodlo deklaruje 100 stopni szerokości pola widzenia, wyświetlacz o rozdzielczości 2560×1440 oraz opóźnienia wynoszące zaledwie 10ms. Zaimplementowano także system śledzenia położenia głowy.

TOO GOOD TO BE TRUE?

Nie wiadomo ile będą kosztować. Nie wiadomo czy izolują całe światło, nie wiadomo także kiedy pojawią się na rynku. W zasadzie nie wiadomo czy rzeczywiście działają, bowiem na targach gogle V One VR można było jedynie przymierzyć i sprawdzić jak leżą na twarzy. Być może mamy do czynienia jedynie ze sprytną akcją marketingową, ale na pewno będziemy śledzić dalsze informacje na temat chińskich okularów VR.