Crytek opublikował dzisiaj demo technologiczne Back to Dinosaur Island. Krótki film w wirtualnej rzeczywistości, korzystający z mocy silnika CRYENGINE, zadebiutował na konferencji GDC 2015 w San Francisco i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mediów i uczestników, a od dziś dostępny jest za darmo dla każdego.

W Back to Dinosaur Island gracze odkryją magiczny świat prehistorycznego lasu tropikalnego oczami młodego dinozaura, który wygląda z gniazda. Trójwymiarowe otoczenie pulsuje życiem, a gracze powoli zaczynają wchodzić w interakcję z florą i fauną, aż do momentu, kiedy obok nich pojawia się potężny dinozaur. Dzięki technologii VR spotkanie to dostarcza niespotykanych dotąd wrażeń.

„Produkcja Back to Dinosaur Island pokazuje, jak intensywna, wciągająca i bogata może być wirtualna rzeczywistość. Gracze stają oko w oko z ogromnym dinozaurem, czują na sobie jego potężny oddech. Scena ta robi duże wrażenie w 2D, ale zobaczyć ją w trójwymiarze powoduje bardziej osobiste i ekscytujące wrażenia. Wydaje się, jakbyśmy byli tam na miejscu – żadne inne medium nie może dać nam takich odczuć” – przyznaje David Bowman, dyrektor produkcji w Cryteku.

Doświadczenie kompatybilne jest z goglami Oculus Rift (Development Kit 2) oraz modelami późniejszymi i można je pobrać za darmo na platformach Steam oraz Oculus VR Share. Krótkie spojrzenie na to, co czeka na graczy w Back to Dinosaur Island, oferuje poniższy film.

Firma Crytek jako jeden z nielicznych producentów gier w segmencie AAA zdecydował się tak wcześnie rozpocząć przygodę z wirtualną rzeczywistością. Prace nad demem technologicznym prowadzone były przez 20-osobowy zespół deweloperów i pochłonęły 45 dni roboczych. Obecnie do projektów Virtual Reality oddelegowanych zostało już przynajmniej 50 osób co już teraz jest wynikiem niespotykanym jak dotąd w branży twórców gier i aplikacji VR, a ich liczba ciągle rośnie.

W ubiegłym miesiącu w trakcie odbywających się w stolicy Francji targów Paris Games Week poznaliśmy nowe szczegóły na temat tworzonej przez niemieckie studio gry VR Robinson: The Journey. Twórcy tytułów takich jak Crysis i Far Cry zapowiadają grę w stylu survival z mocnym akcentem na wciągającą fabułę. Produkcja będzie ekskluzywnym tytułem gogli PlayStation VR i jak można zauważyć na poniższym trailerze gra będzie mieć dużo wspólnego z opublikowanym dzisiaj Back to Dinosaur Island.

„PlayStation VR jest idealną platformą dla Robinson: The Journey. Nasza dotychczasowa współpraca z Sony udowodniła, że chcą oni dostarczyć użytkownikom domowych technologii VR najbardziej wciągających i unikalnych doświadczeń, jakie mogliby wymarzyć sobie gracze. My natomiast intensywnie pracujemy nad tym, aby Robinson sprostał temu zadaniu” – przyznaje David Bowman z Crytek.

Firma angażuje się nie tylko w produkcję gier dla rzeczywistości wirtualnej. Crytek mocno koncentruje się również na rozwoju swojego autorskiego silnika CryEngine, tak aby jak najbardziej ułatwić deweloperom tworzenie doświadczeń VR, a jakiś czas temu ogłoszono współpracę z liderem w produkcji narzędzi do testowania układów graficznych, firmą Basemark. W wyniku współpracy powstanie oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli przetestować nasz komputer pod kątem wydajności w grach Virtual Reality.

Benchmark VR opracowywany jest w oparciu o silnik CryEngine i dostarczy szczegółowych informacji na temat najlepszych ustawień graficznych dla konkretnych gogli wirtualnej rzeczywistości.