Zadebiutowały gogle z serii Windows Mixed Reality.

Wraz z dzisiejszą aktualizacją systemu Windows 10 o nazwie „Fall Creators Update” zadebiutowały pierwsze gogle z serii Windows Mixed Reality. Powstały one na podstawie projektu referencyjnego udostępnionego przez Microsoft, dlatego też ich możliwości są bardzo do siebie zbliżone.

Wszystkie headsety „Windows MR” są swego rodzaju połączeniem typowych przewodowych gogli wirtualnej rzeczywistości z okularami rozszerzonej rzeczywistości Microsoft Hololens. Urządzenia wyposażone zostały w dwa wyświetlacze OLED o rozdzielczości 1440×1440 / 90 Hz (dla porównania rozdzielczość Oculus Rift i HTC Vive to 2x 1080×1200), soczewki o 105-stopniowym zasięgu pola widzenia oraz dwie kamerki odpowiedzialne za śledzenie pozycyjne w tzw. technologii trackingu typu ‚inside-out’. Tak samo jak AR-owe Hololensy są one w stanie wychwycić głębię otoczenia, dzięki czemu nie wymagają do działania systemów trackingu takich jak stacje bazowe SteamVR Lighthouse czy sensory Oculusa.

W dniu premiery w sprzedaży pojawiły się cztery headsety, których producentami są: Acer, Dell, HP oraz Lenovo. W przyszłym miesiącu zadebiutują gogle Samsunga charakteryzujące się nieco wyższymi parametrami niż konkurencja.

Acer Windows Mixed Reality

VR-owy zestaw firmy Acer to najtańsza obok Lenovo obecnie dostępna oferta. Headset wraz z kontrolerami ruchowymi sprzedawany jest w cenie 400 dolarów.


Lenovo Explorer

Twórcy gogli Lenovo Explorer skupili się na komforcie użytkowania i zaprojektowali urządzenie tak, aby jego ciężar równomiernie rozkładał się na całej głowie. Waga gogli także jest nieco niższa niż u konkurencji i wynosi 380g. Zestaw zawierający gogle oraz kontrolery ruchowy wyceniony został podobnie jak Acer Windows MR na 400 dolarów.


Dell Visor

Dell jako jedyny z całej stawki postawił na jasny kolor obudowy, pod którą kryją się podzespoły o takich samych parametrach co powyższe modele. Inna jest jednak jego cena. Za zestaw z kontrolerami zapłacimy w tym przypadku 450 dolarów.


HP Windows Mixed Reality

Gogle HP to cenowy odpowiednik Dell Visor. Za zestaw wyposażony w kontrolery ruchowe także zapłacimy 450 dolarów.


Samsung Odyssey

Samsung celuje w bardziej wymagających klientów. Urządzenie o nazwie Odyssey zadebiutuje dopiero 6 listopada, ale za to będzie bardziej zaawansowane, niż pozostałe modele z serii Windows Mixed Reality. Niestety także i droższe, bowiem Koreańczycy życzą sobie za zestaw aż 500 dolarów.

„MIcrosoftowe” gogle Samsunga posiada będą wyświetlacz AMOLED o nieco wyższej rozdzielczości (1440 × 1600 na każde oko), który powinien zapewnić żywszą kolorystykę oraz głębszą czerń, niż ekrany w technologii LED wykorzystywane przez innych producentów. Odyssey zaoferuje również o 5 stopni wyższy zasięg pola widzenia. Headset jako jedyny z całej stawki podobnych produktów posiadać będzie sprzętową korekcję ostrości obrazu (IPD), a także wyposażony zostanie we wbudowane słuchawki, których producentem została uznana austriacka firma AKG.


ASUS Windows Mixed Rality

W planach jest także posiadający unikatowy design headset firmy ASUS. Data premiery tego urządzenia jest w tej chwili nieznana. Dotychczas ujawniono jedynie europejską cenę zestawu, która wyniesie 450 euro.


Minimalne wymagania

W zależności od konfiguracji posiadanego komputera gogle Windows MR uruchomimy w trybie 60 Hz lub 90 Hz.

Mixed Reality PC

W przeciwieństwie do konkurencyjnych zestawów Oculus Rift i HTC Vive wirtualną rzeczywistość Microsoftu uruchomimy już na laptopach i komputerach ze zintegrowaną kartą graficzną. W takim przypadku aplikacje wyświetlą się na ekranie gogli w częstotliwości 60 Hz i zaoferują mniej zaawansowane efekty graficzne.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality PC”:

  • Procesor: Intel Core i5 7200U (7 mobilna generacja) dwurdzeniowy z technologią Hyper-Threading
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3 Dual Channel
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics 620 lub NVIDIA MX150/965M lub wyższa obsługująca DX12
  • HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2
Mixed Reality Ultra PC

Jeżeli jednak chcemy uzyskać odświeżanie na poziomie 90 Hz oraz wyższą ogólną jakość doświadczenia, nasz komputer musi kwalifikować się do kategorii „Ultra”. W takim przypadku nie wystarczy już zintegrowany układ graficzny.

Minimalne wymagania dla „Mixed Reality Ultra PC”:

  • Procesor: Intel Core i5 4590 (4 generacja, 4 rdzenie) lub AMD Ryzen 5 1400 3.4Ghz (desktop, 4 rdzenie)
  • Pamięć RAM: 8GB DDR3
  • Karta graficzna: Nvidia GTX 960/1050 lub AMD RX 460/560 lub modele wyższe obsługujące DX12
  • HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.2

Microsoft jakiś czas temu wypuścił aplikację pozwalającą sprawdzić komputer pod kątem współpracy z goglami z serii Windows Mixed Reality. Można ją pobrać w tym miejscu.


Wszystkie gogle z serii Windows Mixed Reality dostępne są w sprzedaży w oficjalnym sklepie Microsoftu.