DiRT Rally

Świetna wiadomość dla użytkowników PlayStation VR. Najlepsza gra rajdowa ostatnich lat – DiRT Rally VR – już wkrótce otrzyma wsparcie konsolowych gogli Sony.

Studio Codemasters poinformowało na swoim blogu, iż wydana w ubiegłym roku na konsoli PS4 rajdowa gra DiRT Rally w najbliższych tygodniach otrzyma płatne DLC, które wprowadzi wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Tytuł w wersji VR-owej zostanie wydany również samodzielnie.

DiRT Rally zadebiutował w kwietniu 2015 roku na komputerach PC i od początku posiadał eksperymentalne wsparcie dla gogli Oculus Rift, wówczas jeszcze w deweloperskiej wersji DK2. Nieco ponad rok później gra pojawiła się w oficjalnym sklepie dla konsumenckiego Rifta (CV1).

Codemasters porzucił lekko arcadowy model jazdy znany z poprzednich gier serii na rzecz realizmu, co spowodowało zainteresowanie tytułem wśród miłośników symulatorów z prawdziwego zdarzenia. Produkcja zebrała bardzo dobre oceny (86/100 na Metacritic), także pośród fanów rajdowych symulacji. Według wielu opinii system prowadzenia samochodu w DiRT Rally zbliżył się, a nawet poprawił względem dotychczasowego lidera rankingu „realizmu” – gry Richard Burns Rally z 2004 roku.

Twórcy DiRT Rally przygotowali sześć dużych rajdów. W Walii pojeździmy po błotnistych trasach, w Monako zmierzymy się z trasą wzorowaną na słynnym Rajdzie Monte Carlo, natomiast w Grecji czekają nas upalne szutrowe etapy w śródziemnomorskim żarze. Ponadto na wirtualnych rajdowców czeka śnieżna Szwecja, zapierające dech w piersiach krajobrazy w Finlandii oraz legendarny Pikes Peak.

Gra zawiera również oficjalnie licencjonowaną zawartość FIA World Rallycross (m.in. brytyjski Lydden Hill Race Circuit), ponad 40 legendarnych i najbardziej znanych samochodów z przeszłości i czasów współczesnych, system napraw, ulepszeń, konfiguracji i tuningu, a także wiele trybów rozgrywki od mistrzostw rajdowych dla jednego gracza po wieloosobowe ligi.

Producenci gry pomyśleli również o graczach, którzy nie mogą w tym samym czasie korzystać z gogli, a chciałyby uczestniczyć w rozgrywce na ekranie telewizora. Wraz DLC zadebiutuje tryb „Co-Driver” pozwalający drugiej osobie zasiąść w fotelu pasażera jako pilot rajdowy, który przy pomocy gamepada może wydawać kierowcy wskazówki na temat kolejnych odcinków trasy.

DiRT Rally VR sprzedawany jest w cenie 59,99$ (Oculus Store) oraz 49,99€ (Steamie). DLC w wersji dla PS4 wprowadzające wsparcie gogli PlayStation VR oraz edycja samodzielna powinny zadebiutować w ciągu najbliższych tygodni.