Firma Nokia Technologies poinformowała, że będzie dostawcą 360-stopniowych kamer dla The Walt Disney Studios. Urządzenia będą wykorzystywane przez Disneya do produkcji „specjalnych treści VR” dla przyszłych produkcji wytwórni filmowej.

Nokia OZO to 360-stopniowa kamera przeznaczona do profesjonalnych rozwiązań. W skład urządzenia wchodzi 8 obiektywów i taka sama ilość mikrofonów, które służą do rejestracji stereoskopowego obrazu 3D oraz dźwięku przestrzennego w technice binauralnej. Jedną z ciekawszych cech Nokia OZO jest możliwość rezygnacji z wysokiej rozdzielczości obrazu na rzecz błyskawicznego dostępu do nagrywanego materiału. Standardowo proces ten może trwać nawet kilka godzin, do czasu aż zaawansowane algorytmy zszyją zarejestrowany obraz w jedną całość. Inną interesującą właściwością kamery jest podgląd „na żywo” bezpośrednio na goglach VR. Urządzenie posiada również tryb śledzenia wybranego obiektu.

Nokia OZO

Kamera VR Nokia OZO od niedawna dostępna jest w sprzedaży w cenie 60 tysięcy dolarów.

Disney już wcześniej pracował z kamerą Nokii. Wykorzystał ją już m.in. przy kręceniu 360-stopniowych materiałów promocyjnych dla filmu „Księga dżungli” (relacja z czerwonego dywanu podczas premiery oraz wywiady z aktorami), które udostępnione zostały na Facebooku (bezpośrednie linki: 1 i 2) i można je obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu gogli Samsung Gear VR.