Wirtualna rzeczywistości to nie tylko gry, filmy i rozrywka, to także edukacja oraz szansa dla historyków i miłośników starożytności. Firma Lithodomos VR zajmuje się odtwarzaniem miejsc, których już nie ma lub takich, które nie zachowały się w oryginalnej formie. Co istotne, rekonstrukcje wykonywane są z iście archeologiczną precyzją.

Wiele jest takich miejsc na świecie, które choć kiedyś tętniły życiem, dziś są jedynie garstką kamieni. Jest także wiele osób, które starają się przywrócić im dawny blask, choć niekoniecznie w rzeczywistości. Australijski start-up Lithodomos VR postawił sobie za cel odtwarzanie zniszczonych zabytków, które będzie można obejrzeć w rzeczywistości wirtualnej.

Nie jest to pierwszy tego typu pomysł, ale tym co wyróżnia prace Lithodomos jest archeologiczna precyzja w rekonstruowaniu starożytnego świata. Każdy szczegół musi zostać dokładnie zbadany, poparty dowodami i ostatecznie zatwierdzony przez zawodowego archeologa. Dlatego też firma celuje nie tylko w branże rozrywkową, lecz chciałaby również, aby takie rekonstrukcje 3D stały się użytecznym narzędziem edukacyjnym.

Pierwsze efekty pracy ekipy Lithodomos możemy podziwiać już teraz, o ile posiadamy mobilne gogle typu Cardboard. W sklepie z aplikacjami dla Androida pojawiły się dwie aplikacje. Pierwsza – Ancient World in VR – jest bezpłatnym doświadczeniem, dzięki któremu zwiedzimy zbudowany w pierwszym wieku n.e. rzymski amfiteatr Arènes de Lutèce w Paryżu, a także Świątynię Wenus i Romy w Rzymie oraz Odeon Agryppy w Atenach. Wszystkie te obiekty nie przetrwały w oryginalnej formie do dnia dzisiejszego. Aplikacja dostępna jest do pobrania tutaj.

Z kolei Ancient Jerusalem in VR to cyfrowa rekonstrukcja starożytnej Jerozolimy. Dzięki wycenionej na 10,99 złotych aplikacji (do pobrania tutaj) możemy spojrzeć na święte miasto trzech religii oczami człowieka żyjącego 2000 lat temu. Autorzy VR-owej rekonstrukcji zdecydowali się m.in. na odtworzenie ówczesnego stanu słynnej Ściany Płaczu.

W tym momencie nie wiadomo nic na temat ewentualnych wersji aplikacji Lithodomos na inne platformy VR.