Twórcy polskiej platformy dystrybucji gier RiftCat zapraszają do testowania swojego najnowszego oprogramowania o nazwie VRidge. Dzięki aplikacji użytkownicy mobilnych gogli typu Cardboard działających w oparciu o ekran smartfona, otrzymali możliwość uruchomienia gier dedykowanych topowym headsetom. Wersja beta współpracuje na razie z tytułami VR dla Oculus Rift, lecz już niebawem VRidge powinien umożliwić dostęp do gier projektowanych na HTC Vive (SteamVR).

Pierwsza generacja konsumenckich gogli wirtualnej rzeczywistości okazała się zbyt droga dla zdecydowanej większości osób zainteresowanych technologią. Polski start-up, który zasłynął już w VR-owym świecie za sprawą serwisu à la Steam dla gier i doświadczeń VR RiftCat, postanowił skrócić cierpienie entuzjastów Virtual Reality i wypuścił oprogramowanie pozwalające uruchomić najpopularniejsze PC-towe gry VR na ekranie telefonu.

Rozwiązanie działające w oparciu o łączność Wi-Fi lub kabel USB wykorzystuje zasoby obliczeniowe PC-ta i dopiero wtedy przesyła obraz na ekran smartfona. Dla użytkownika solidnych mobilnych gogli VR, o ile posiada również telefon na Androidzie o wysokiej rozdzielczości ekranu, oznacza to szczegółowość efektów graficznych oraz jakość obrazu zbliżoną do dużo droższych headsetów takich jak Oculus Rift czy HTC Vive. Dużą rolę w końcowym odbiorze doświadczenia pełni prawidłowe odwzorowanie obrotów głowy, które osiągnięto poprzez zgranie ruchu żyroskopu w smartfonie z grą uruchomioną na komputerze. Było to jedno z większych wyzwań twórców VRidge.

W tym momencie trwają bezpłatne betatesty aplikacji. Aby się do nich zapisać należy zarejestrować się na stronie riftcat.com/vridge. Autorzy oprogramowania przygotowali wideo-poradnik wyjaśniający proces instalacji VRidge.

W tym momencie oprogramowanie współpracuje z grami działającymi na Oculus SDK 0.6-0.8 oraz tytułami znajdującymi się w bibliotece platformy Riftcat. Już wkrótce powinno pojawić się wsparcie dla gier dedykowanych platformie SteamVR i goglom HTC Vive.