Ponad 8 miesięcy twórcy gogli Oculus Rift kazali nam czekać na kontrolery ruchowe współpracujące z headsetem. Wszystko wskazuje na to, że było warto. Oculus Touch jak dotychczas zbiera w mediach branżowych bardzo pozytywne recenzje, a ponadto wprowadza wyczekiwany przez wielu tzw. tryb „roomscale”, dzięki któremu możemy w wirtualnej rzeczywistości fizycznie przemieszczać po określonym obszarze pokoju.

To ważny dzień dla użytkowników gogli Oculus Rift. Twórcy urządzenia na Mikołajki zaplanowali premierę kontrolerów ruchowych Oculus Touch, dzięki czemu użyteczność VR-owej platformy Oculusa zrównała się z konkurencyjnym systemem SteamVR. Użytkownicy gogli HTC Vive już w dniu premiery (początek kwietnia) uzyskali możliwość doświadczenia obecności swoich dłoni w wirtualnej rzeczywistości, a także system umożliwiający fizyczne poruszanie się po cyfrowych światach.

Część osób, które złożyły zamówienia przedpremierowe na Oculusowe kontrolery może od dziś cieszyć się dużo większą swobodą ruchów, niż dotychczas, porównywalną z tym co oferuje producent HTC Vive. Oculus VR rozpoczął wysyłkę zestawów, w których oprócz dwóch kontrolerów otrzymamy także dodatkowy czujnik systemu śledzenia pozycyjnego. Dokupując trzeci w cenie 79 dolarów i rozstawiając je w różnych częściach pomieszczenia otrzymamy pełnoprawny tryb „roomscale”. System Oculusa posiada jednak nieco mniejszy zasięg śledzenia użytkownika, niż konkurencja.

Jak na razie Oculus Touch zbiera bardzo pozytywne recenzje w zagranicznej prasie. Serwisy IGN oraz Wired wystawiły kontrolerom oceny 9/10. PC Mag ocenił je na 4,5/5, natomiast TIME na 4/5. Wciąż czekamy na redakcyjne egzemplarze, które pozwolą nam dogłębniej przetestować ich możliwości, tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszymi pierwszymi wrażeniami, które opublikowaliśmy we wrześniu.

Oculus Touch sprzedawany jest w cenie 199 dolarów (Rift + Touch = 798 dolarów). Wraz z zestawem otrzymamy dostęp do 8 bezpłatnych tytułów projektowanych z myślą o kontrolerach ruchowych. Ponadto w sklepie Oculus Home zadebiutowały w sumie 53 tytuły posiadające wsparcie Touch’y, z czego 5 zostało udostępnionych w specjalnej ofercie Oculus Touch Launch Bundle wycenianej na 90 dolarów. Znajdziemy w niej m.in. polską „superstrzelankę” SUPERHOT VR, a także The Climb, I Expect You to Die, Kingspray Graffiti oraz Space Pirate Trainer.

Ciąg dalszy na stronie 2