W oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift zadebiutowała dziś pierwsza gra wirtualnej rzeczywistości studia Crytek – The Climb – która zaoferuje graczom wspinaczkę skalną bez zabezpieczeń (tzw. free solo climbing).

„Crytek zaprasza graczy na ekstremalną przygodę w The Climb, którą będą mogli przeżyć już dziś, nie wychodząc z domu. W The Climb śmiałkowie wybiorą się na samotną wspinaczkę bez asekuracji i odkryją zapierające dech w piersiach, inspirowane na realistycznych sceneriach wspinaczkowych lokacje z całego świata.” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Jedną z lokacji dostępnych dla graczy będzie ujawniony dziś „Canyon” inspirowany Wielkim Kanionem, który dołączy do ogłoszonej wcześniej azjatyckiej zatoki oraz alpejskiego pejzażu.

Oprócz podstawowego trybu „Free solo”, The Climb posiada także samouczek oraz nieskończoną, generowaną automatycznie ściankę wspinaczkową do ćwiczeń. Dodatkowo udostępniono sześć intensywnych tras do wspinaczki boulderowej.

Crytek pomyślał również o osobach, chcących wyłącznie podziwiać dostępne w grze krajobrazy. Z myślą o nich stworzono tryb „Tourist” z uproszczoną mechaniką gry, który idealnie będzie nadawał się do poznawania nowych tras, cieszenia się widokami oraz demonstrowania technologii VR znajomym i rodzinie. The Climb posiada także asynchroniczny tryb multiplayer, umożliwiający rywalizację z innymi graczami oraz wysyłanie wyzwań do znajomych.

Bardziej zaawansowani gracze, aby ukończyć tryb podstawowy będą musieli nauczyć się różnych rodzajów chwytów, znaleźć odpowiedni balans pomiędzy prędkością a wytrzymałością oraz odkryć drogę na szczyt bądź posłużyć się skrótami. Dla graczy przygotowano 99 osiągnięć oraz liczne przedmioty do odblokowania, wśród nich zegarki, rękawice i opaski. Nagrodą za zdobycie szczytu jest także onieśmielający widok, prezentujący prawdziwą potęgę silnika CRYENGINE w połączeniu z wirtualną rzeczywistością.

„Już w momencie tworzenia prototypu The Climb wiedzieliśmy, że wirtualna rzeczywistość i wspinaczka górska to wymarzone połączenie. Tylko VR jest w stanie zapewnić tak intensywne przeżycia, gdy próbujemy swoich sił w najbardziej ekstremalnej dziedzinie sportowej świata. Nasz zespól dał z siebie wszystko, aby odtworzyć napięcie i dreszcz emocji towarzyszące samotnej wspinaczce bez asekuracji. Przy użyciu technologii CRYENGINE i Rift udało nam się stworzyć wirtualny świat, jakiego dotąd jeszcze nie było oraz tytuł, do którego gracze będą wciąż wracać” – mówi producent wykonawczy The Climb, Elijah Dorman Freeman.

The Climb jest grą dostępną wyłącznie na platformie Oculus Rift. Znajdziemy ją w Oculus Home w cenie 49.99$.