W Łodzi rozpoczyna się dziś pierwszy w Polsce festiwal wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge 2015. Impreza odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Festiwal startuje o godzinie 21.00. Po krótkiej części oficjalnej organizatorzy zapraszają na kino letnie i film Davida Cronenberga, eXistenZ. Sobota i niedziela to prezentacje dziesięciu najlepszych instalacji przygotowanych przez uczestników konkursu oraz projektów komercyjnych firm UNIT9, Techland i SUPERHOT Studio. Projekty będzie można testować w godzinach 12.00 – 21.00.

Sobota to również We are VR, czyli cykl paneli dyskusyjnych i prezentacji. Panele odbędą się w godzinach 12.00 – 19.00 w klubie DOM (w OFF Piotrkowska).

Ideą paneli jest pokazanie tematyki VR w możliwie szerokim kontekście. Zaproszeni goście, to ludzie z często zupełnie różnym ‚backgroundem’, których łączy zainteresowanie wirtualną rzeczywistością. Spotkania odbędą się w Klubie DOM, w luźnej, swobodnej atmosferze. Organizatorzy liczą na dużo interakcji i ciekawą dyskusję bardziej niż na klasyczną prezentację.

Sobota 12.00 – 19.00 WE ARE VR

12:00 Realny biznes w wirtualnym świecie (Dreamplex)
13:00 VR i marketing – burzliwa historia udanego związku (UNIT9)
14:00 Wykorzystanie VR w grach wideo (Techland)
15:00 Wirtualna rzeczywistość i design – projektowanie interakcji w VR (UNIT9)
16:00 Cybermarzenia (Maria Garda, Uniwersytet Łodzki)
17:00 Windows 10 – uniwersalna platforma aplikacji (Microsoft)
18:00 Wirtualna rzeczywistość – historie prawdziwe (Blue Brick)

Szczegółowy program paneli znajdziecie w tym miejscu lub na stronie wydarzenia WE ARE VR.

W sobotę i niedzielę będą również prezentowane najciekawsze projekty ‪przygotowane przez uczestników konkursu na najlepszą instalację wirtualnej rzeczywistości. Wyzwaniem konkursowym było stworzenie działającej instalacji VR pod tytułem „30 seconds of thrill”. Doświadczenie ma nawiązywać do tematu tegorocznej edycji UNIT9 VR Challenge – „Trzydzieści sekund emocji”, czyli ma budzić dreszcz emocji u odbiorcy (np. sporty ekstremalne), ale nie może zawierać treści drastycznych bądź nieodpowiednich dla widzów nieletnich.

„Projekty, które wyłoniliśmy do finału zakładają użycie gogli wirtualnej rzeczywistości, które w jednej chwili przeniosą nas w fantastyczny, wirtualny świat, gdzie doświadczymy niesamowitych przeżyć. Wśród projektów mamy takie, które zakładają podniebne i morskie podróże. Mamy również podróże w czasie i kosmosie czy ekstremalne doznania takie jak skok z helikoptera czy szaloną przejażdżkę kolejką górską w jaskini.” – powiedział PAP Jakub Brzózka z Le Polish Bureau, polskiego oddziału interaktywnej firmy UNIT9.

Festiwal zakończy gala wręczenia nagród, która odbędzie się w niedzielę o godzinie 20.00 w klubie DOM, OFF Piotrkowska. Bezpośrednio po gali przewidziano kończącą festiwal projekcję filmu w ramach kina letniego.

Na koniec kilka informacji technicznych. Wszelkie informacje o przebiegu festiwalu będzie można uzyskać na miejscu, na stanowisku UNIT9 (namiot przy wejściu na OFF). Osoby zmotoryzowane będą mogły zaparkować w jednej ze stref parkingowych, które w Łodzi są bezpłatne w weekendy. Wstęp na festiwal również jest bezpłatny. Więcej informacji można uzyskać na stronie vrchallenge.io lub na fanpage VR Challenge na Facebooku.