Poznańska firma Setapp, zajmująca się tworzeniem stron internetowych i aplikacji mobilnych, już wkrótce zadebiutuje na rynku gier i doświadczeń dla wirtualnej rzeczywistości. Jeszcze w tym miesiącu w oficjalnym sklepie dla mobilnych gogli Samsung Gear VR powinno pojawić się interaktywne doświadczenie Escape Velocity (EV), w którym gracz przeniesie się w przyszłość i wcieli w rolę astronauty.

Doświadczenie oferuje dwa tryby. Pierwszy z nich to Misja, w której z pomocą inżyniera kontroli lotów gracz spróbuje dostać się do środka stacji, aby kontynuować swoją misję. Z kolei tryb Free Flight umożliwi swobodne zwiedzanie stacji przy użyciu plecaka rakietowego SAFER. Oba tryby pozwalają na znalezienie się w środowisku bez ziemskiej grawitacji, gdzie pojęcia góry i dołu tracą swoje normalne znaczenie.

Sterowanie może odbywać się w sposób uproszczony, przy użyciu touchpada oraz realistyczny, przy użyciu pada z Bluetooth (Wsparcie dla EI-GP20). W tym drugim trybie gracz steruje silnikami manewrowymi swojego skafandra samodzielnie.

Escape Velocity jest jedną z pierwszych gier (po Gunjack) na Gear VR korzystających z silnika Unreal Engine 4. Produkt powstawał przez dwa miesiące, tworzony przez grupę developerów i artystów mających doświadczenie w tej technologii przy produkcji wysokobudżetowej gry na PC.

Tworzenie na Gear VR postawiło przed developerami wiele wyzwań. Wysoka rozdzielczość urządzenia, konieczność renderowania sceny dwukrotnie, jak i wymóg jak najwyższej wydajności powodują, że programowanie na Gear VR wymaga zupełnie innego podejścia niż tworzenie gier na PC. Każdy spadek poniżej 60 klatek na sekundę może wywoływać u użytkownika dyskomfort.

Producent i wydawca Escape Velocity – firma Setapp – pracuje także nad dwoma innymi projektami VR. Są to: Overflight (symulator lotu w formie multiplayera, gdzie gracze wcielają się w role pilotów myśliwców Spitfire) oraz Neverout (gra logiczna o unikalnej mechanice, utrzymana w mrocznym klimacie gry typu escape room).

Escape Velocity ukaże się w grudniu i będzie dostępne na Samsung Gear VR, daty premiery pozostałych produkcji nie są jeszcze znane.