Według strony The Daily Mirror tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej we Francji przynajmniej częściowo obejrzymy w wirtualnej rzeczywistości. UEFA rozważa uruchomienie kanału na YouTube, na którym publikowane byłyby materiały w technologii 360-stopni nakręcone podczas turnieju Euro 2016.

To, że mecze Euro 2016 zostaną zarejestrowane kamerami 360º jest już pewne. Niestety raczej nie obejrzymy jeszcze bezpośredniego przekazu na goglach VR. Taka opcja będzie możliwa, ale tylko i wyłącznie dla przedstawicieli europejskiej organizacji piłkarskiej, którzy przetestują i ocenią potencjał nowej technologii. Niemniej jednak UEFA rozważa uruchomienie specjalnego kanału na YouTube, na którym udostępnione zostaną zarejestrowane nagrania. Prawdopodobnie nie będą to całe mecze, lecz jedynie fragmenty spotkań lub migawki zza kulis.

Technologia 360º VR była już testowana podczas niedawnych półfinałów Ligi Mistrzów i zostanie użyta także w trakcie zbliżającego się finału. UEFA zdecydowała się skorzystać z oferty Nokii, której wyceniana na 60 tys. dolarów za sztukę kamera 360º OZO jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu urządzeń na rynku (z Nokia OZO korzysta już m.in. Disney).

Nokia OZO

Podczas Euro 2016 kamery Nokii zostaną rozstawione w kilku strategicznych miejscach stadionu, w tym na murawie. Powstaną także materiały rejestrowanie w tunelu, przez który wychodzą piłkarze, w szatniach oraz podczas konferencji prasowych.

Podobne materiały zdążył już jakiś czas temu opublikować Polski Związek Piłki Nożnej. Na kanale PZPN-u „Łączy nas piłka” niedawno pojawiły się 360-stopniowe kulisy z meczu Polska – Finlandia, który odbył się na stadionie we Wrocławiu, a także z zeszłorocznego spotkania Polska – Islandia. Film powstał we współpracy z firmą warszawską Immersion.

Posiadając mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości typu Cardboard można go uruchomić w trybie VR przy pomocy oficjalnej aplikacji YouTube i poczuć atmosferę meczu, tak jakby się tam faktycznie było.

Pionierem w przeprowadzaniu bezpośrednich transmisji z wydarzeń sportowych (i nie tylko) na gogle VR jest amerykańska firma NextVR. Dzięki ich zaangażowaniu jakiś czas temu poprzez gogle Gear VR można było obejrzeć „na żywo” galę bokserską Premier Boxing Champions, a także pierwszą publiczną transmisję VR z meczu NBA. Wcześniej podobne próby podjęto m.in. podczas meczu piłkarskiego Manchester United – FC Barcelona, wyścigu serii NASCAR, meczu drużyn hokejowej ligi NHL, prestiżowego golfowego turnieju US Open czy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer skąd przekazywano sferyczny obraz z uroczystości ceremonii otwarcia, a także rywalizacji w wybranych dyscyplinach sportowych.

Zainteresowanych odsyłamy do bezpłatnej aplikacji NextVR w oficjalnym sklepie dla gogli Samsung Gear VR, gdzie można znaleźć archiwalne wydarzenia zarejestrowane przez firmę. Więcej na temat dotychczasowych realizacji NextVR znajdziecie w tym miejscu.

NextVR3

 • dbQ_91

  Ale że Dudka na mundial nie wzięli? 😉
  Żarty na bok. Osobiście nie mogę się doczekać kiedy będzie można tak oglądać mecze. Wiem, że na razie będzie słaba jakość przekazu, ale usiąść na stadionie legalnie popijając piwerko w wygodnym fotelu i kapciach to coś co nie może się nie przyjąć.

  Widziałem fragmenty meczu NBA na GearVR i już nawet na telefonie wygląda to atrakcyjnie a co dopiero jak Oculusy, Vive i inne dostaną ekran 5K.

  • dbQ_91

   Jeszcze jedna sprawa, myśle, że fajnym pomysłem byłoby zamontowanie kamery w bramkach, nie wiem, przy słupku, na poprzeczce lub w samej bramce. No i rzecz jasna
   SpiderCam 360 albo dron i oglądamy mecz z widokiem GOD-mode.

   Gdzies ostatnio czytałem o tym, że mają zamontować kamerę 360 na piłkarzy, nie wiem gdzie dokładnie albo obraz bez kosmicznej technologii stabilizacji imho się kompletnie nie nadaje. Wystarczy obejrzeć ten link na goglach, a jest to reklama Nike.

   https://www.youtube.com/watch?v=bBZhuqPRx9c

   Gdyby zrobili dobrą stabilizację, taką kamerę mógłby nosić sędzia, Dużo mniejsze ryzyko zniszczenia i można zobaczyć z jego perspektywy czy podjęta decyzja jest słuszna. Obraz widziałby tez na przykład jeden z sędziów technicznych i podejmowałby decyzje razem z głównym. No ale słowo klucz – stabilizacja obrazu.

 • Fantastyczna informacja! Z niecierpliwością oczekuje tego typu imprez czy konferencji. Pozostaje jeszcze trochę ograniczeń związanych z internetem (przesyłanie bezprzewodowo płynnie obrazu w 8k?) ale i tak wróżę świetlaną przyszłość