Dobra wiadomość dla użytkowników smartfonów iPhone. Oficjalna aplikacja YouTube dla systemu iOS otrzymała aktualizację, dzięki której możemy już uruchomiać 360-stopniowe filmy dostępne w serwisie na mobilnych goglach VR typu Cardboard.

Dotychczas z takich przywilejów mogli korzystać jedynie posiadacze telefonów z systemem Android. Najpierw w marcu ubiegłego roku YouTube dodało wsparcie dla filmów 360º w swoim serwisie, by w trzy miesiące później umożliwić ich oglądanie na mobilnych goglach VR typu Cardboard w trybie 2D. Wsparcie dla trybu 3D nastąpiło w listopadzie.

Od teraz opcja ta będzie dostępna także dla właścicieli iPhonów. Uruchamiając film nakręcony w trybie 360º na ekranie powinna pojawić się ikonka gogli Cardboard. Gdy ją naciśniemy ekran zostanie automatycznie podzielony na pół i jedyne co nam pozostało to włożyć telefon do „kartonowych” gogli. Należy pamiętać, aby wcześniej sparować urządzenie ze smartfonem poprzez zeskanowanie kodu QR posiadanych przez nas Cardboardów.

Istnieje również możliwość uruchomienia tradycyjnych filmów z YouTube w trybie VR. Oczywiście nie zobaczymy ich w 360-stopniach. Aplikacja przeniesie nas do wirtualnej sali kinowej i wyświetli film na wielkim ekranie.

YouTube co jakiś czas wprowadza nowe możliwości związane z filmami sferycznymi. Miesiąc temu funkcjonalność serwisu poszerzyła się o streaming w 360º oraz dźwięk przestrzenny. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.


Jeżeli posiadasz iPhone i gogle typu Cardboard możesz sprawdzić nową funkcjonalności aplikacji YT korzystając z naszych comiesięcznych zestawień najciekawszych filmów 360º z YouTube.