Dzięki technologii VR możemy odbyć wycieczkę po mieście Pjongjang, stolicy Korei Północnej – najbardziej odizolowanego kraju na świecie.

Zwiedzanie Korei Północnej nie jest łatwym zadaniem. Najpierw musimy wykupić drogą wycieczkę z Pekinu, a później zdać się na miejscowego przewodnika, który poprowadzi nas starannie zaaranżowaną trasą obejmującą w większości propagandowe pomniki, po czym zostajemy odstawieni na noc do hotelu. Samodzielne podróżowanie po stolicy komunistycznego państwa, a tym bardziej rejestrowanie obrazów i filmów poza wyznaczonymi obszarami jest w zasadzie niemożliwe, o ile nie posiadamy specjalnych uprawnień nadanych przez rządzącą w kraju Partię Pracy.

Autorem tego unikatowego godzinnego filmu 360º jest pochodzący z Singapuru Aram Pan, który od 2013 roku prowadzi projekt DPRK 360. Fotograf zwyczajnie wysłał zapytanie do północnokoreańskich władz dotyczące możliwości dokumentacji codziennego życia mieszkańców i taką zgodę uzyskał. Dotychczas specjalizował się w wykonywaniu sferycznych zdjęć panoramicznych (można je obejrzeć tutaj). Tym razem wziął ze sobą kamerę 360-stopni, którą zamontował na dachu samochodu i nakręcił ponad godzinny materiał przedstawiający przejażdżkę po Pjongjang – stolicy kraju.

Powyższy materiał możecie obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu mobilnych gogli typu Cardboard. W przypadku gogli Oculus Rift i HTC Vive taką możliwość oferuje obecnie płatna aplikacja Virtual Desktop.

Więcej 360-stopniowych filmów z Korei Północnej znajdziecie w tym miejscu.