Podczas corocznej konferencji F8 firma Facebook jak co roku przedstawiła swoje plany na przyszłość. Tym razem dowiedzieliśmy się jakie zmiany technologiczne mogą nastąpić już w ciągu najbliższych 10 lat. Tym co zapewne najbardziej zainteresuje naszych czytelników jest informacja, że społecznościowy gigant przewiduje powstanie w tym czasie gogli VR/AR, które niewiele się będą różnić od tradycyjnych okularów.

W tym momencie powstanie okularów VR może wydawać się niemożliwe. Współczesne gogle to urządzenia całkiem lekkie jednak o sporych gabarytach. Przeszkodą może być także łączność bezprzewodowa bowiem Facebook chciały, żeby ostatecznie były one wielkości normalnej pary okularów i do tego można by je było nosić na co dzień, także poza domem. Pomóc w tym może połączenie technologii Virtual Reality z Augmented Reality, czyli z rozszerzoną rzeczywistością.

Facebook nie jest jednak pierwszą firmą, która w ten sposób wyobraża sobie przyszłość. Rozwiązania VR/AR zwane poniekąd mieszaną rzeczywistości (Mixed Reality) opracowują już m.in. firmy Microsoft (Hololens), AMD wraz z firmą Sulon (Sulon Q), oraz twórcy urządzeń o nazwie Meta 2 oraz Magic Leap.

Przemawiający podczas konferencji Mark Zuckerberg powiedział, że w 2026 roku urządzenia wyglądające jak Ray-Bany teoretycznie powinny być w stanie obsłużyć zarówno wirtualną jak i rozszerzoną rzeczywistość. Za pomocą takich okularów AR/VR będziemy mogli np. oglądać zdjęcia w praktycznie dowolnym rozmiarze. Zniknie wtedy także potrzeba kupowania drogich telewizorów, które zastąpią dostępne na okulary aplikacje TV/Video. Szef Facebooka podkreśla jednak, że może być to bardzo długi proces.