W piątek wystartowała kolejna edycja największych w Polsce targów gier komputerowych Poznań Game Arena. Podobnie jak rok temu na PGA nie mogło zabraknąć naszego portalu, tym bardziej że tym razem gry VR i gogle wirtualnej rzeczywistości można spotkać praktycznie na każdym kroku. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem headsetu, na poznańskich targach przetestujecie wszystkie najpopularniejsze obecnie urządzenia.

Producenci gogli VR

Sony PlayStation VR

Jak można było się spodziewać na PGA 2016 z największym zainteresowaniem spotkały się gogle PlayStation VR, które kilka dni temu oficjalnie zadebiutowały na rynku konsumenckim (zobacz naszą recenzję PSVR).

Playstation VR

Sony przygotowało sześć stanowisk, na których prezentowane są m.in.: Driveclub VR, Robinson: The Journey, EVE: Valkyrie, RIGS oraz Until Dawn: Rush of Blood.

HTC Vive & Oculus Rift

W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji zabrakło producentów gogli HTC Vive. Urządzenie jest za to szeroko wykorzystywane przez twórców gier VR, którzy znacznie chętniej wybierają SteamVR z uwagi na system „room-scale” oraz kontrolery ruchowe. Niemniej jednak konsumencką wersję Oculus Rift także znajdziemy u kilku wystawców.

Samsung Gear VR

Mobilne gogle Gear VR to także powszechny widok na PGA 2016. Samsung zorganizował liczne stanowiska, które znajdziemy w kilku różnych halach. Najbardziej zaawansowany obecnie „smartfonowy” headset VR znajdziemy również m.in. na stoiskach: GoPro, Chip oraz producentów mobilnych gier VR.

Dreamz.VR 2.0

Z kolei w strefie wystawowej MSI prezentowana jest nowa wersja polskich mobilnych gogli Dreamz.VR, które w pierwszy dzień targów miały swoją oficjalną premierę.


Gry VR

Wśród producentów gier znajdziemy projekty głównie polskich deweloperów, którzy wystawiają się w strefie „Indie”.

Alice VR (Carbon Studio)

Gliwickie Carbon Studio przygotowało dwa stoiska z HTC Vive, na których można przetestować pierwszoosobową grę VR z gatunku sci-fi – Alice VR.

ALICE VR

To naszym zdaniem jedna z najciekawiej prezentujących się gier VR dostępnych na PGA. Jej oficjalna premiera przewidziana została na przyszły czwartek (27 października), dlatego już wkrótce opublikujemy szersze testy Alice VR.

Chernobyl VR Project (The Farm 51)

Na pewno warto zatrzymać się na chwilę przy stoisku studia The Farm 51, na którym możemy zapoznać się z doświadczeniem Chernobyl VR Project. Aplikacja prezentowana jest na goglach Oculus Rift oraz HTC Vive, na których dodatkowo możemy poruszać się przy pomocy kontrolerów ruchowych. Przy okazji… nie zapomnijcie zabrać ze sobą klimatycznej pocztówki z Czarnobyla.

Chernobyl VR Project

Detached (Anshar Studios)

Katowickie Anshar Studios zabrało ze sobą „kosmiczny survival” Detached na gogle HTC Vive oraz Oculus Rift (zobacz nasze wrażenia z wersji na Oculusa, które opublikowaliśmy jakiś czas temu).

Detached VR

Spelldrift Academy (Indago VR)

Poznańskie studio Indago VR zaprezentowało na goglach HTC Vive grę Spelldrift Academy. Tytuł pozwala wcielić się ucznia szkoły dla czarodziejów.

Overflight (Setapp)

W piątek odbyła się premiera gry Overflight poznańskiej firmy Setapp, która skupia odjakiegoś czasu wyłącznie na goglach Samsung Gear VR. Tytuł jest wieloosobowym symulatorem lotu, wiernie odwzorowującym wnętrze kokpitu myśliwca z okresu II wojny światowej. Na stoisku zagramy także we wcześniejsze mobilne VR-owe produkcje studia: logiczną grę Neverout oraz kosmiczne doświadczenie Escape Velocity.

The Heist (Setapp)

Setapp wystawił także The Heist – instalację typu „Escape Room”. Doświadczenie wymaga uczestnictwa dwóch osób, z czego jedna obserwuje zadanie przez gogle VR, a druga obsługuje specjalną konsolę. Aby rozwiązać zadanie, które kończy się otwarciem wirtualnego (oraz prawdziwego) sejfu, konieczna jest kooperacja.

Seabed Prelude (Mythic Owl)

HTC Vive znajdziemy także na stoisku Mythic Owl, gdzie prezentowana jest VR-owa gra muzyczna Seabed Prelude. Produkcja pozwala wcielić się w kapitana batyskafu, którego zadaniem jest oczyszczenie nieczynnych od lat szlaków między podwodnymi miastami.

Wrath of Loki (The House of Fables)

Jeżeli macie ochotę zanurzyć się w świecie nordyckich legend, bogów i artefaktów to sprawdźcie Wrath of Loki na Samsunga Gear VR. Za produkcję gry odpowiada warszawskie studio The House of Fables.

VR-Hero (HONETi)

W strefie „Indie” prezentowane jest także eksperymentalne doświadczenie VR-Hero na HTC Vive opracowane przez studio HONETi z Gdańska. Aplikacja pozwala oswoić się z lękiem wysokości.

Hyper Arena (Hyper VR)

Producent polskich notebooków Hyperbook z certyfikatem VR-ready organizuje na PGA e-sportowy VR-owy turniej w Hyper Arena. Gra zapowiadana jest jako prawdziwa rewolucja w gamingu. To połączenie sportu i e-sportu gdzie ważne są takie umiejętności jak spryt, koncentracja, refleks, ale również wytrzymałość fizyczna, siła i kondycja mięśni. Rozgrywki odbywają się przy użyciu gogli HTC Vive.