Kilka dni temu informowaliśmy o działaniach firmy Google w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości, która uruchomiła wewnętrzny oddział poświęcony wyłącznie technologiom Virtual Reality. Wygląda na to, że firma z Mountain View planuje stworzyć bardziej zaawansowany headset VR, niż ich sztandarowy projekt kartonowych gogli Cardboard.

Na stronie publikującej oferty pracy dla Google w ostatnich dniach pojawiło się wiele nowych ogłoszeń oferujących stanowiska związane z Virtual Reality. Wczytując się w treść, możemy się domyślać, że firma planuje stworzenie konsumenckich gogli VR o standardzie znacznie przewyższającym to, co w tej chwili oferują gogle Cardboard.

W ostatnich dniach szefem nowego działu Virtual Reality mianowany został Clay Bavor, były w wiceprezes zarządzania produktem w Google, który w przeszłości zajmował się usługami takimi jak Gmail, Dysk Google, Dokumenty Google, a także projektem Cardboard. Nie jest do końca jasne czym zajmować się będzie nowo powołany zespół, jednak o jakiegoś czasu firma prowadzi równolegle z kartonowymi goglami, kilka innych projektów wirtualnej rzeczywistości takich jak np. Google Jump (inicjatywa mającą na celu uproszczenie nagrywania i udostępniania wideo 360º/3D/VR).

Coraz większe zainteresowanie technologiami VR zdaje się potwierdzać firma Apple – największy konkurent Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Jak podaje Financial Times, producent smartfonów iPhone w ostatnich dniach zatrudnił Douga Bowmana, amerykańskiego fachowca w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości specjalizującego się w tworzeniu „trójwymiarowych interfejsów użytkownika i korzyściach płynących z zanurzenia w wirtualnych środowiskach”. W lutym zeszłego roku pisaliśmy o patentach Apple, przypominających mobilne gogle VR dla iPhone, jednak od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe informacje na ten temat.