Jak sugeruje Financial Times wiele wskazuje na to, że firma Google wypuści jeszcze w tym roku własny headset wirtualnej rzeczywistości oparty o technologię Android VR, będący odpowiednikiem mobilnych gogli Samsung Gear VR.

Dotychczas firma z Mountain View stawiała przede wszystkim na swój rewolucyjny projekt kartonowych gogli Cardboard. Zapoczątkowana półtora roku temu inicjatywa tanich bezprzewodowych headsetów wykorzystujących jako ekran wyświetlacz smartfona, okazała się zdumiewająco popularna i pozwoliła milionom ludzi na całym świecie niewielkim kosztem posmakować nadchodzącej rewolucji. Według najnowszych danych na świecie jest już ponad 5 milionów kartonowych gogli.

Financial Times powołuje się na „osoby znające plany Google”, według których w 2016 roku zobaczymy poważnego konkurenta Samsunga w segmencie mobilnych gogli Virtual Reality z dedykowanym oprogramowaniem. Nowy headset ma być następcą Google Cardboard. Urządzenie nadal będzie tanie, ale zostanie wyposażone w lepsze czujniki i soczewki oraz bardziej solidną plastikową obudowę. W przeciwieństwie do Samsung Gear VR, nowe gogle firmy Google mają współpracować z szerszą gamą smartfonów (w przypadku Gear VR headset działa jedynie z pięcioma topowymi modelami Samsunga).

Cardboard YouTube

Według brytyjskiego dziennika nowy mobilny headset Google zadebiutuje wraz z nową technologią Android VR, która w przyszłości może przekształcić się w ekosystem funkcjonujący na podobnych zasadach co system Android dla telefonów. Prawdopodobnie zobaczymy również dedykowany wirtualnej rzeczywistości smartfon, wyprodukowany przez jednego z partnerów firmy. Wcześniejsze doniesienia sugerowały markę Nexus, jednak całkiem możliwe, że Android VR pozostanie platformą otwartą dla wszystkich producentów urządzeń mobilnych.

W całej tej historii może być coś na rzeczy. Jeszcze w ubiegłym miesiącu informowaliśmy o znacznym zaangażowaniu Google w temacie wirtualnej rzeczywistości. Na stronie publikującej oferty pracy dla Google w ostatnich dniach pojawiło się wiele nowych ogłoszeń oferujących stanowiska związane z Virtual Reality, a szefem nowego działu VR mianowany został Clay Bavor, były w wiceprezes zarządzania produktem w Google, który w przeszłości zajmował się usługami takimi jak Gmail, Dysk Google, Dokumenty Google, a także projektem Cardboard.

Podobno więcej szczegółów na temat gogli oraz platformy Android VR poznamy w trakcie konferencji Google I/O (18-20 maja 2016). Według raportu FT, urządzenie może zadebiutować we wrześniu bieżącego roku.