Okulary wirtualnej rzeczywistości od Google

Według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie doniesień, firma Google planuje współpracować z producentami mikroprocesorów w celu stworzenia nowych układów dla mobilnych urządzeń z systemem Android.

Ta informacja pozornie nie ma związku z wirtualną rzeczywistości. Jednakże niektórzy obserwatorzy rynku VR sugerują, że to świetne wiadomości dla dalszych losów projektu mobilnych kartonowych gogli Cardboard. Inicjatywa Google, dzięki której każdy może samodzielnie zbudować okulary VR wykorzystując do tego karton, soczewki i kilka przedmiotów domowego użytku staje się powoli strategicznym projektem amerykańskiej firmy, bowiem jak się okazuje, oficjalna aplikacja dla urządzenia została zainstalowana już ponad 15 milionów razy.

Wykorzystując trochę niespodziewany sukces projektu Cardboard, Google może spróbować zoptymalizować Androidowe procesory do bardziej wydajnej pracy z aplikacjami i grami VR, tym samym zbliżając poziom immersji wirtualnych doświadczeń do największego konkurenta w segmencie mobilnych headsetów – Samsung Gear VR. Firma może również pójść tą samą drogą co Oculus VR, który próbuje wywierać wpływ na twórców sprzętu i oprogramowania gwarantując końcowemu użytkownikowi bezproblemową pracę z urządzeniem oznaczonym znakiem jakości. Twórcy Oculus Rift tego typu praktyki sygnują logiem „Oculus Ready”.

Na razie Google prowadzi własny program certyfikacyjny pod nazwą Works with Google Cardboard. Inicjatywa ma na celu ujednolicenie standardów dla kartonowych okularów wirtualnej rzeczywistości opartych na idei Cardboard. Firma z Mountain View chce, aby wszystkie gry i aplikacje tworzone dla niskobudżetowych mobilnych gogli, działały prawidłowo na dowolnej wersji urządzenia. Koncepcja odnosi się zarówno do oprogramowania jak i do producentów sprzętu. Teraz być może przyjdzie czas na dostosowanie do wymogów technologii Virtual Reality samych smartfonów.