Google kolejny raz zadziwia swoim pomysłem świat miłośników rzeczywistości wirtualnej. Firma opublikowała nową aplikację Aparat Cardboard umożliwiającą robienie zdjęć VR.

Zaledwie miesiąc temu informowaliśmy Was o kolejnej przełomowej aktualizacji, która sprawiła, że na goglach Cardboard możemy uruchamiać stereoskopowe filmy 3D. Tym razem sprawa dotyczy sferycznych zdjęć, możliwych do wykonania samodzielnie przy użyciu smartfona i aplikacji Aparat Cardboard (Cardboard Camera) dostępnej do pobrania dla posiadaczy telefonów z systemem Android tutaj.

„Aparat Cardboard robi zdjęcia VR – zatrzymuje w czasie chwile, które możesz potem przeżyć ponownie w rzeczywistości wirtualnej. Posłuchać jeszcze raz tych samych dźwięków i popatrzeć na plan z każdej strony. Zdjęcia VR są trójwymiarowe, dzięki czemu obiekty bliskie widać blisko, a dalekie – daleko. Pozwalają wrócić na chwilę do momentu z przeszłości, niezależnie od tego, czy jest to wyjazd wakacyjny czy spotkanie rodzinne” – brzmi opis aplikacji Aparat Cardboard w sklepie Google Play.

google cardboard 2

Ograniczeniem nowej aplikacji od Google jest brak rejestracji pełnego obrazu w pionie, bowiem Aparat Cardboard rejestruje jedynie panoramę na poziomie wysokości oczu. Dobrą rzeczą jest jednoczesna rejestracja dźwięku oraz obrazu 3D, dzięki czemu zdjęcia oglądane w VR nabierają jeszcze większej imersji.

Wszystko to sprawia, że zdjęcia VR mogą być na razie całkiem ciekawą alternatywą dla filmów 360º, których nagrywanie wiąże się z zakupem drogiej kamery sferycznej.