Znamy już pierwsze urządzenia, które wejdą w skład mobilnego ekosystemu Daydream VR. Firma Google oprócz dwóch nowych smartfonów z serii Pixel oraz gogli Daydream View zaprezentowała także pierwsze oprogramowanie przeznaczone do współpracy z systemem.

Wraz z zapowiedzą pierwszych smartfonów i gogli „Daydream-Ready” firma Google zaprezentowała także pierwsze gry, doświadczenia i aplikacjie VR, które pojawią się ze wsparciem nowej mobilnej platformy. O części z nich wiedzieliśmy już wcześniej, ale są także niespodzianki. Jedną z nich jest doświadczenie bazujące na twórczości J.K. Rowlings – znanej na całym świecie angielskiej autorki książek z serii Harry Potter.


J.K. Rowling – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Doświadczenie powstaje we współpracy z Warner Bros. Dotychczas niewiele o nim wiadomo poza tym, że akcja gry zlokalizowana będzie w uniwersum Harry’ego Pottera. W trakcie rozgrywki posługiwać się będziemy dołączonym do zestawu z goglami Daydream View kontrolerem/pilotem, który w naszej dłoni zastąpi magiczną różdżkę. Tytuł produkcji prawdopodobnie zdradza potencjalnych rywali, przeciwko którym kierować będziemy własnoręcznie nasze czary.


HBO, Netflix i Hulu

Netflix VR i Hulu VR to aplikacje znane już użytkownikom gogli Samsung Gear VR, którzy mogą dzięki nim oglądać na wielkim ekranie produkcje znajduje się w ofercie cyfrowych wypożyczalni filmów. Nowością jest HBO, które dotychczas takiego oprogramowania nie miało. Na razie w bibliotece znajdziemy wyłącznie filmy 2D, jednak możliwe, że z czasem oferta rozszerzy się o produkcje VR-owe.


Aplikacje Google – YouTube, Street View, Filmy i Zdjęcia

Nie mogło oczywiście zabraknąć popularnych aplikacji Google. Tak więc użytkownicy gogli Daydream otrzymają dostęp do wszystkich 360-stopniowych filmów dostępnych w serwisie YouTube, a także możliwość „wejścia” w zdjęcia 360º zamieszczane w usłudze Google Street View. Dodatkowo producenci aplikacji przygotują 150 różnego rodzaju wirtualnych wycieczek bazujących na materiałach GSV.

Z kolei aplikacje Movies oraz Photos pozwolą użytkownikom gogli przeżywać wspomnienia w zupełnie nowy, jeszcze bardziej wciągający sposób. Innymi słowy, w wirtualnej rzeczywistości obejrzymy prywatne filmy i zdjęcia.


Gunjack 2: End of Shift

Gunjack to tytuł tworzony przez studio CCP Games, twórców symulatora kosmicznego myśliwca – EVE: Valkyrie. W przeciwieństwie do VR-owego MMORPGa z popularnego uniwersum EVE, który powstał z myślą o goglach Oculus Rift, HTC Vive oraz PlayStation VR, GunJack zaprojektowany został na potrzeby mobilnej wirtualnej rzeczywistości. W tej zręcznościowej strzelance wcielamy się w pilota kosmicznego myśliwca, którego celem jest skuteczne zwalczanie wszelkiego rodzaju przeciwników.


Star Chart

Aplikacja edukacyjna, która pozwali użytkownikom gogli Daydream odkrywać planety, gwiazdy, konstelacje i inne tajemnice układu słonecznego. Star Chart dostępny jest już od jakiegoś czasu ze wsparciem dla Oculus Rift, HTC Vive oraz Samsung Gear VR.


New York Times

W Daydream Store znajdziemy także aplikację tworzoną przez New York Times. Amerykański dziennik już w ubiegłym roku zaangażował się w produkcję wysokiej jakości dokumentów i reportaży VR w technologii 360-stopni, jednocześnie promując budżetowe gogle VR typu Cardboard. Teraz będziemy mogli obejrzeć je w jeszcze lepszej jakości.


Ogólnie w sklepie dla gogli Daydream pojawią aplikacje od ponad 50 partnerów Google. Na większą bazę oprogramowania będziemy musieli jednak poczekać do przyszłego roku, bowiem dopiero wtedy do Daydream Store zostaną dopuszczeni deweloperzy niezależni.

Platforma Daydream VR oficjalnie zadebiutuje już w listopadzie. Więcej na temat gogli Daydream View pisaliśmy w tym miejscu.

Google Daydream View