Od kilku dni posiadacze kartonowych gogli wirtualnej rzeczywistości Cardboard lub ich odpowiedników współpracujących ze smartfonami z systemem Android, mogą korzystać z bazy 360-stopnoiwych filmów, znajdujących się w serwisie YouTube. Umożliwia to oficjalna aplikacja Youtube, której niedawna aktualizacja wprowadziła wyżej wspomnianą możliwość. A co w przypadku gdy posiadamy bardziej zaawansowane gogle Oculus Rift?

Być może taka funkcja zostanie wprowadzona w najbliższym czasie, jednak już teraz umożliwia to aplikacja Virtual Desktop. Ostatnia aktualizacja popularnego w środowisku entuzjastów technologii VR programu wyświetlającego pulpit monitora w wirtualnej rzeczywistości, wprowadza „ficzer” pozwalający na uruchomienie filmów 360° z YouTube na deweloperskiej wersji Oculusa.

YouTube 360 vr

Można to wykonać na dwa sposoby. Kopiujemy z przeglądarki adres interesującego nas filmu i klikamy przycisk „Paste Url” w zakładce „Video Player” znajdującej się w ustawieniach Virtual Desktop. Film zostanie pobrany w najwyższej jakości do folderu „My Videos\360 Videos”, po czym klikamy „Open” i wybieramy go z dysku (za pierwszym razem film powinien uruchomić się automatycznie od razu gdy zostanie w całości pobrany). Zaznaczenie opcji „Stream Lower Quality” pominie proces ściągania filmu na dysk i uruchomi go bezpośrednio, jednak rozdzielczość zostanie w tym przypadku obniżona.

Aby wyszukać 360-stopniowe filmy w YouTube należy wpisać w polu wyszukiwania hashtag #360Video lub wpisać interesujące nas hasło i wybrać w filtrach cechę 360°. Obecnie w serwisie znajduje się ponad 6 tysięcy tego typu materiałów. Virtual Desktop można pobrać bezpłatnie na stronie vrdesktop.net.