John Carmack
John Carmack

John Carmack został oskarżony o bezprawne przejęcie własności intelektualnej firmy ZeniMax, w której pracował zanim dołączył do ekipy Oculus VR. Zarzuca mu się kradzież tysięcy dokumentów mających rzekomo przyczynić się do powstania prototypu gogli Oculus Rift.

W 2014 roku firma ZeniMax złożyła pozew przeciwko producentom gogli Oculus Rift w związku z domniemaną kradzieżą sekretów handlowych związanych z technologią Virtual Reality. Sytuacja miała miejscu już po głośnym przejęciu firmy Oculus VR przez Facebook, co dla niektórych może być swego rodzaju wskazówką. Dwa lata później okazało się, że głównym winowajcą całej sytuacji został nie kto inny jak legendarny John Carmack – powszechnie uznawany za ojca gier z gatunku FPS.

Cofnijmy się jednak do roku 2012. ZeniMax to firma, do której należy studio id Software zatrudniające wówczas Carmacka. Z kolei Palmer Luckey, późniejszy założyciel Oculus VR, współpracował z Uniwersytetem Południowej Kalifornii, gdzie kierował laboratorium mieszanej rzeczywistości MxR. Niewiele później panowie ściśle już ze sobą kooperowali i pod koniec roku wystartowali z Kickstarterową zbiórką deweloperskiej wersji własnych gogli wirtualnej rzeczywistości. Problem polega na tym, iż ZeniMax uważa rozwiązania wykorzystane w pierwszej deweloperskiej wersji Oculus Rift (DK1) za swoją własność intelektualną.

Po dwóch latach względnego spokoju sprawa ponownie trafiła na nagłówki serwisów technologicznych. ZeniMax zaktualizował swoje zarzuty oskarżając Johna o kradzież. Jeżeli wierzyć amerykańskiej spółce zajmującej się produkcją gier komputerowych Carmack, który obecnie odpowiada w Oculus VR za prace nad mobilnymi goglami Gear VR, nielegalnie skopiował tysiące dokumentów stanowiących własność intelektualną ZeniMaxu. Podobno zostały one wyniesione przy pomocy pamięci USB, a następnie wykorzystane do produkcji Rifta.

Zarzuty stawiane są także Palmerowi. Według oficjalnej historii założyciel Oculus VR, sfrustrowany właściciel największej kolekcji wirtualnych gogli oraz wieloletni uczestnik dyskusji na forum MTBS3D wpadł na pomysł zbudowania urządzenia, które wreszcie spełniłoby oczekiwania użytkowników, zarówno pod względem efektywności jak i przystępnej ceny.

Tworca Oculus Rift - Palmer Luckey
Palmer Luckey

Z kolei według historii ZeniMaxu, założyciel Oculus VR przekazał kopię prototypu gogli Carmackowi, który wraz z pracownikami jego ówczesnej firmy wprowadził do headsetu znaczące poprawki. Mowa tu przede wszystkim o systemie mocowania urządzenia na głowie, żyroskopach oraz oprogramowaniu, bez którego gogle byłyby bezużyteczne.

Rykoszetem oberwał także inny pracownik Oculus VR – Brendan Iribe – dyrektor generalny firmy. ZeniMax oskarża go o to, że wykreował Luckey’a mediach na „garażowego geniusza”, który stworzył urządzenie metodą chałupniczą. Tymczasem Palmerowi miało brakować doświadczenia, umiejętności programistycznych oraz środków pozwalających na stworzenie prototypu.

Dostało się również samemu Facebookowi, któremu zarzuca się zakup Oculusa, pomimo posiadania informacji na temat niejasności dotyczących powstania headsetu.

Brendan Iribe & Palmer Luckey

Jakkolwiek miałaby zakończyć się ta sprawa ZeniMax nie zmieni już biegu historii. Oculus Rift w międzyczasie został znacząco usprawniony, głównie dzięki inwestycjom Facebooka. Urządzenie zostało oficjalnie wydane w kwietniu tego roku w wersji konsumenckiej i wkrótce powinno pojawić się na sklepowych półkach na całym świecie. Niemniej jednak wydaje się, iż ZeniMax raczej szybko nie zrezygnuje z ewentualnej rekompensaty.