W lipcu tego roku firma Nokia zaprezentowała na specjalnej konferencji prasowej własną kamerę przeznaczoną do nagrywania filmów VR w 360 stopniach. Nokia OZO właśnie trafiła do publicznej sprzedaży. Kamerę wyceniono na 60 tysięcy dolarów.

W skład urządzenia wchodzi 8 obiektywów i taka sama ilość mikrofonów, które posłużą do rejestracji stereoskopowego obrazu 3D oraz dźwięku przestrzennego w technice binauralnej. Jedną z ciekawszych cech Nokii OZO jest możliwość rezygnacji z wysokiej rozdzielczości obrazu na rzecz błyskawicznego dostępu do nagrywanego materiału. Standardowo proces ten może trwać nawet kilka godzin, do czasu aż zaawansowane algorytmy zszyją zarejestrowany obraz w jedną całość.

Inną interesującą właściwością kamery jest podgląd „na żywo” bezpośrednio na goglach VR. Urządzenie posiadać będzie również tryb śledzenia wybranego obiektu oraz łączność bezprzewodową co pozwoli m.in. nagrywać 360-stopniowe video z drona. Dzięki temu profesjonalni filmowcy zaoszczędzą na wynajęciu dźwigów, helikopterów i dużej części ekipy odpowiedzialnej za zdjęcia z powietrza.

Do niewątpliwych minusów kamery należy zaliczyć możliwość nagrywania filmów jedynie w 30 klatkach na sekundę oraz brak pełnej rejestracji stereoskopowego obrazu. Pewien obszar sceny nagrywany tylną częścią kamery (charakterystyczny ogon) pozostanie 2D.

W tej chwili można już składać preordery z przybliżoną datą wysyłki na pierwszy kwartał 2016 roku. Cena kamery wynosi 60 tys. dolarów, co jest kwotą zdecydowanie ponad możliwości przeciętnego konsumenta, jednakże Finowie celują w Hollywood i profesjonalne studia filmowe oraz reklamowe. Na razie wygląda na to, że zamówienia mogą składać jedynie firmy zarejestrowane na terenie USA.