Na Kickstartera trafiła kamizelka haptyczna Hardlight VR dedykowana goglom Oculus Rift i HTC Vive.

Firma NullSpace VR wystartowała kilka dni temu ze zbiórką crowdfundingową na kamizelkę haptyczną Hardlight dedykowaną goglom wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie być może nie jest tak rewolucyjne i zaawansowane jak kombinezon Teslasuit VR, o którym pisaliśmy w ubiegłym roku, jednak także warto zwrócić na nie uwagę.

Ważący 1,6 kg Hardlight VR Suit wyposażony został w 16 wibrujących elementów rozmieszczonych na klatce piersiowej, plecach, barkach i rękach, dzięki czemu każda grupa mięśni górnej partii ciała użytkownika posiada własną niezależną haptyczną strefę. Gdy napotykamy kolizję w cyfrowym środowisku odpowiednie jednostki zaczynają drgać. W zależności od rodzaju interakcji będziemy mogli poczuć m.in. uderzenie, strzał z broni jak i dotyk.

Producenci obiecują współpracę z goglami Oculus Rift i HTC Vive, a w późniejszym terminie także z konsolowym headsetem PlayStation VR. Dotychczas firmie NullSpace VR udało się przekonać 15 producentów gier VR do zaimplementowania autorskiego API. Wśród zapowiedzianych tytułów znajdziemy w tym momencie takie pozycje jak: Holopoint, Sairento VR, Overkill VR czy Redout. Pozostali mogą skorzystać z Hardlight SDK i w prosty sposób dodać wsparcie kamizelki do własnej gry.

Co ciekawe NullSpace VR planuje także udostępnić oprogramowanie pozwalające na pracę w trybie Audio. W takim przypadku nie ma znaczenia czy gra posiadać będzie wsparcie dla Hardlight, ponieważ wrażenia haptyczne generowane będą na podstawie dźwięków.

W tym momencie kamizelka wymaga bezpośredniego połączenia z komputerem kablem USB celem wymiany informacji i zasilenia. Jednakże w planach jest już także specjalny moduł zamieniający Hardlight w urządzenie bezprzewodowe. Będzie on w stanie zapewnić 3-4 godziny ciągłej pracy.

Autorom projektu udało się w ciągu kilku pierwszych dni osiągnąć na Kickstarterze wyznaczony przez siebie cel 80 tysięcy dolarów. Hardlight VR sprzedawany jest tam z 20-procentową zniżką. W chwili obecnej kamizelkę możemy zakupić w cenie 499 dolarów. Firma zapowiada realizację zamówień we wrześniu.