Na Kickstarterze zakończył się właśnie projekt Virtual Ride to Space (VR2Space), czyli wirtualnej wędrówki w kosmos, którą odbędzie balon meteorologiczny, zaopatrzony w 12 wysokiej rozdzielczości kamer HD. Wspomniany balon wzniesie się na wysokość 30 kilometrów, aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju, wirtualną podróż dla użytkowników okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Autorem projektu jest Aaron Knoll – wykładowca i specjalista w dziedzinie napędu plazmowego dla statków kosmicznych Centrum Kosmicznego w Surrey w Wielkiej Brytanii, wraz ze swoim zespołem. Planują oni udostępnić nie tylko czysty materiał zarejestrowany podczas lotu balonu, lecz całe „doświadczenie” oparte na 360-stopniowym polu widzenia, ścieżce dźwiękowej oraz immersji, którą osiągniemy dzięki goglom Oculus Rift.

Wypuszczony balon zanim pęknie, powinien osiągnąć wysokość 30km. Następnie zamocowane kamery zostaną zwolnione i dzięki spadochronowi bezpiecznie wrócą na ziemię. Otrzymane w ten sposób zdjęcia posłużą do utworzenia kompatybilnej z Oculusem aplikacji, dostępnej na platformach PC, Mac, Linux a także na smartfonach. Jak zapowiadają autorzy, posiadanie gogli wirtualnej rzeczywistości nie będzie wymagane, jednak zapewni nieporównywalnie lepsze doświadczenie.

To już druga próba zebrania funduszy na projekt „wirtualnej podróży” na Kickstarterze, tym razem zakończona sukcesem. Pierwsza z progiem finansowania ustawionym na poziomie 30.000£ skończyła się porażką. Tym razem zespół Aarona skalkulował wartość projektu na jedyne 5.000£, co stało się możliwe dzięki zastosowaniu kilku oszczędności, m.in. zmniejszeniu o połowę ilości wykorzystanych kamer GoPro. Balon zostanie wypuszczony prawdopodobnie jeszcze w lipcu i jeżeli wszystko pójdzie po myśli autorów, końcowy produkt powinniśmy otrzymać w maju 2015r.

Strona projektu „Virtual Ride to Space” na Kickstarterze