Na kanale Lasów Państwowych na YouTubie pojawiły się dwa filmy 360º wyprodukowane przez wrocławską firmę VR Premium. Materiały zrealizowano w ramach podsumowania dwóch projektów unijnych.

Poniżej wspomniane filmy wraz z adnotacją wrocławskich filmowców.

„Pierwszy film 360 dotyczy terenów popoligonowych w północnej Polsce, które przez ostatnie lata były oczyszczane przez setki saperów. Kręciliśmy między innymi w Bornem Sulinowie, Okonku i Drawsku Pomorskim. Zobaczyliśmy (i sfilmowaliśmy!) z bliska detonację zebranych w pobliskich lasach niewybuchów. Obserwowaliśmy sympatyczne żubry, które cierpliwie znosiły obecność naszej kamery 360. Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym, filmując dziką przyrodę na spływie kajakowym Piławą.”

„Druga produkcja dla Lasów Państwowych to prezentacja prac retencyjnych wykonanych w wielu regionach Polski. Takie projekty mają na celu zbieranie wody na terenach leśnych. Korzyści jest mnóstwo – przede wszystkim lepsze nawodnienie roślinności oraz zabezpieczenie siedlisk ludzkich przed powodzią. Filmowaliśmy m.in. w Jakuszycach, Prudniku, Limanowej i w Stuposianach. W trakcie realizacji zdjęć z lotu ptaka pomagała nam ekipa Pracowni Dronów.”

„Dwa filmy 360, jakie nagraliśmy dla Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, były wyjątkowym projektem. Wyjątkowym, ponieważ mieliśmy okazję zwiedzić kawał naszego pięknego kraju. Wyjątkowym, gdyż poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi pracujących dla Lasów Państwowych, opiekujących się dziką florą i fauną Polski. I wreszcie – wyjątkowym, bo dzięki tym produkcjom mogliśmy pokazać niesamowite możliwości technologii 360 i wirtualnej rzeczywistości.” – napisali na stronie vrpremium.wordpress.com producenci filmów.

Powyższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli Cardboard. W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).