Square Enix od jakiegoś czasu pracuje nad aplikacją, dzięki której popularne japońskie mangi będzie można oglądać przy pomocy gogli VR. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o przeniesienie płaskich komiksowych kadrów do wirtualnej rzeczywistości.

Storytelling VR, czyli opowiadanie historii w wirtualnej rzeczywistości to temat tak stary jak sama technologia. Próbują się z nim zmierzyć zarówno mali jaki i duzi, reżyserzy filmowi, twórcy gier, czy też amatorzy nagrywający filmy prostymi kamerami 360º. Kolejnym dużym graczem, który próbuje swych sił w tej dziedzinie jest studio Square Enix, znane graczom m.in. z takich tytułów jak Sleeping Dogs czy serii Final Fantasy.

Japońska firma jest także m.in. wydawcą pochodzących z tego kraju popularnych na całym świecie mang, czyli komiksów rysowanych w specyficzny z naszego widzenia sposób. Na fali wzrastającej popularności technologii Virtual Reality nie powinno dziwić zainteresowanie Square Enix nowymi sposobami „storytellingu”. Japończycy chcieliby przenieść mangę do wirtualnej rzeczywistości, jednak nie chodzi tu o pomysły typu „Manga reader VR” (zobacz poniżej) pozwalające wyświetlić płaskie dwuwymiarowe kadry komiksu w wirtualnym środowisku.

Project Hikari to aplikacja, która nie tylko zamierza wprowadzić do mangi trzeci wymiar i immersyjność, ale także interaktywność. Jeżeli kiedykolwiek czytaliście komiks, który Was wciągnął, zapewne zastanawialiście się jak to by było wskoczyć do rysunkowego kadru i przyjrzeć się z bliska wykreowanemu przez rysownika światu. Dzięki projektowi japońskiego studia będziemy mogli to zrobić.

Aplikacja przeniesie nas do wnętrza aktualnie wyświetlanego kadru, gdzie oprócz danej lokacji zobaczymy także animowanych bohaterów powieści. Właściwa historia rozegra się jednak na standardowych obrazkach, które ożyją i rozwiną kontekst sytuacji. Na razie projekt jest w fazie badań i rozwoju i nie wiadomo jaką formę przyjmie ostatecznie, ale firma chętnie promuje go podczas różnego rodzaju targów. Poniżej możecie zobaczyć jak VR-owa manga wygląda w obecnym kształcie.

Project Hikari według przedstawicieli Square Enix tworzony jest jako platforma umożliwiająca twórcom komiksów VR-ową adaptację swoich tradycyjnych papierowych wydań. Na razie jednak firma planuje wykorzystać tytuły, do których posiada prawa, m.in. Fullmetal Alchemist.

Już wcześniej informowaliśmy o wejściu Square Enix do wirtualnej rzeczywistości. W czerwcu Japończycy zapowiedzieli doświadczenie Final Fantasy XV VR oparte na 15-tej części niezwykle popularnej japońskiej serii gier z gatunku jRPG.

Zobacz także: VR-owe komiksy wydawnictwa DC Comics ożyją w aplikacji Madefire dla Gear VR