Ogłoszenie przez Microsoft projektu holograficznych okularów AR HoloLens stało się niewątpliwie największym zaskoczeniem początku nowego roku w branży technologii wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (Augmented Reality) do wyświetlania trójwymiarowych hologramów zostało pozytywnie przyjęte przez środowisko graczy i wydaje się być – co prawda nie bezpośrednio – poważną konkurencją dla gogli VR Oculus Rift. Inicjatywę Microsoftu poparł nawet sam twórca Oculusa – Palmer Luckey – publikując wpis na Twitterze, w którym oświadczył, że jest „super podekscytowany” Microsoft HoloLens.

microsoft hololens

Rozwiązania zaprezentowane przez Microsoft wydają się być jedynie ułamkiem możliwości oferowanych w przyszłości przez HoloLens, jednak podsumujmy to co do tej pory wiadomo.

Wszystkie aplikacje Microsoftu będą „HoloLens Ready”

Zacznijmy od rzeczy chyba najważniejszej. Według Microsoftu HoloLens API będzie integralną częścią nowego systemu operacyjnego Windows 10, a co za tym idzie wszystkie aplikacje działające z W10 automatycznie uzyskają kompatybilność z headsetem HoloLens AR. Uniwersalne aplikacje to część polityki jaką firma prowadzi już od premiery Windows 8, dzięki której programiści nie muszą pisać oddzielnych aplikacji na poszczególne urządzenia. Microsoft Universal Apps pozwala na współdzielenie kodu źródłowego dla różnych formatów wyświetlania i stworzenie jednej aplikacji dla monitorów, tabletów, smartfonów a nawet Xbox One. Teraz także dla HoloLens.

Skype, Netflix i TV

hololens netflix

Na chwilę obecną wiemy, że aplikacja Skype będzie jedną z głównych funkcjonalności gogli HoloLens i umożliwi swobodną rozmowę w każdym miejscu z dostępem do internetu. Podobnie będzie z największą wypożyczalnią filmów DVD online na świecie – Netflix. Za pomocą prostych gestów użytkownik będzie mógł uruchomić, zatrzymać czy cofnąć oglądany materiał, a co najważniejsze umieścić holograficzny ekran na dowolnej powierzchni w pomieszczeniu. W przypadku gdybyśmy chcieli przenieść się do innego pokoju, bez problemu stworzymy drugi ekran lub przeniesiemy obecny. Microsoft twierdzi, że nie będzie to jedynie osobiste doświadczenie, gdyż gogle będą miały możliwość synchronizacji i wyświetlania hologramów w tym samym czasie dla wielu osób. Oczywiście Netflix będzie tylko jedną z opcji. Nic nie stanie na przeszkodzie, żeby wyświetlać materiały z innych dowolnych źródeł np. z YouTube lub z serwisów streamingowych.

Minecraft i inne gry

microsoft hololens3

Pokazane na materiałach promocyjnych urywki z rozgrywki w Minecraft, rozpaliły wyobraźnie graczy na całym świecie. Przedstawiają one grę z dwóch różnych perspektyw. W pierwszej widzimy gracza siedzącego pośrodku pokoju wypełnionego voxelowym światem z popularnego sandboxa. Kolejna scena ukazuje wybuchającą ścianę, w miejscu której pojawia się rozciągająca się po sam horyzont lokacja z gry. Wiadomo już, że produkcja – do której prawa Microsoft zakupił w zeszłym roku za około 2,5 miliarda $ – w wersji na HoloLens nie będzie zwykłym portem z PC. Według przedstawicieli firmy, Minecraft otrzyma zupełnie „nowe życie”.

hololens minecraft

W chwili obecnej nie wiadomo jakie inne gry pojawią się na platformie, jednak jak można zauważyć na przykładzie sceny z eksploracją Marsa, możliwości są ogromne i ograniczone jedynie wyobraźnią deweloperów.

Facebook i media społecznościowe

microsoft-hololens4

Na zaprezentowanych przez Microsoft materiałach można dostrzec również ikonkę Facebooka. Media społecznościowe już teraz odgrywają coraz większą rolę w życiu społecznym i komunikacji, należy więc przypuszczać, że i w tej kwestii otrzymamy wiele innowacji. Przeglądanie serwisów społecznościowych może okazać się dużo bardziej intuicyjne i praktyczne. Wyobraźmy sobie strumień informacji z interesujących nas serwisów internetowych umieszczony w dowolnych miejscach mieszkania i wygodną obsługę za pomocą gestów. Podobnie sprawa wyglądać będzie z pocztą e-mail.

Stacja pogodowa

hololens pogoda

Kolejną ujawnioną funkcjonalnością jest prywatna stacja pogodowa prezentująca warunki atmosferyczne na najbliższe dni w bardzo atrakcyjny sposób. Co więcej pogodowy hologram można będzie skonfigurować tak, żeby pokazywał się tylko w godzinach porannych, przed wyjściem do pracy, we wcześniej zdefiniowanych miejscach.

HoloLens to nie tylko rozrywka

microsoft hololens2

Firma Microsoft liczy, że HoloLens będzie wykorzystywany również do zastosowań komercyjnych. Między innymi przy pomocy aplikacji Holo Studio, pozwalającej projektować własne modele hologramów. Obiekty będą mogły być tworzone i edytowane za pomocą gestów, a następnie wydrukowane na drukarce 3D. Pozwoli to na zaprojektowanie designu różnego rodzaju urządzeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z fizycznym stworzeniem prototypu.

Jak działa HoloLens?

Idea urządzenia oparta została na wykorzystaniu hologramów nakładanych na widziany przez nas rzeczywisty obraz oraz interakcjach z wyświetlanymi obiektami 3D. Microsoft określa okulary HoloLens mianem „najbardziej zaawansowanego komputera holograficznego na świecie” gdyż jest urządzeniem całkowicie samodzielnym, niepotrzebującym do działania żadnych dodatkowych jednostek obliczeniowych. Gogle zostały wyposażone w aż trzy procesory w tym dedykowany układ graficzny oraz tzw. Holographic Processing Unit (HPU) – procesor odpowiedzialny za komunikacje z okularami, który dzięki czujnikom gestów oraz mowy pozwoli na intuicyjną obsługę urządzenia. Na chwilę obecną Microsoft nie ujawnił parametrów technicznych HoloLens.

Premiera i cena Microsoft HoloLens

Gogle AR HoloLens nadal są w fazie testów, a ich data premiery przewidziana jest nie wcześniej niż premiera systemu Windows 10, czyli pod koniec bieżącego roku. Cena gogli nie została dotąd ujawniona. Według przedstawicieli firmy ma być atrakcyjna zarówna dla konsumentów jak i przedsiębiorstw.

Być może więcej dowiemy się na corocznej konferencji Microsoftu – Build 2015 (Microsoft Build Developer Conference) – która odbędzie się w dniach od 29 kwietnia do 1 maja w San Francisco i w dużej części zostanie poświęcona deweloperom zainteresowanym tworzeniem aplikacji na HoloLens. Jeżeli chcecie być na bieżąco zachęcamy do polubienia fanpage vrHunters na Facebooku, gdzie publikujemy najświeższe informacje związane z Microsoft HoloLens oraz inne interesujące ciekawostki ze świata wirtualnej rzeczywistości.