Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem targów E3 w Los Angeles, swoją konferencję przeprowadziła firma Microsoft. Wśród zapowiedzi dziesiątek nowych gier na konsole Xbox One i PC-ty, znalazła się informacja o umowie podpisanej z firmą Valve. Porozumienie dotyczy tworzonych przez twórców platformy Steam i Half-Life’a, gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive.

„Dzisiaj z dumą ogłaszamy nawiązanie współpracy z Valve VR. Będziemy ściśle współpracować z Valve, w celu uczynienia Windows 10 najlepszą platformą dla VR gamingu.” – powiedział Kudo Tsunoda z Microsoft Studios.

HTC Vive powstaje we współpracy Valve oraz tajwańskiego producenta telefonów komórkowych – firmy HTC. Pierwsze egzemplarze deweloperskiej wersji urządzenia stopniowo docierają do twórców gier i aplikacji VR, którzy wyrazili zainteresowanie produkcją oprogramowania dla platformy SteamVR. Dokładna data premiery gogli nie została jeszcze ogłoszona, jednak będzie mieć miejsce do końca bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono współpracę pomiędzy Microsoftem i największym konkurentem Valve – firmą Oculus VR. Na mocy porozumienia zestawy konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift zostaną wyposażone w bezprzewodowy kontroler Xbox One. Ponadto obiecano natywne wsparcie Oculus Rift na Windows 10 oraz możliwość stremowania i grania w gry z Xbox One na goglach. Funkcja ta będzie działać na zasadzie wirtualnego kina, które pozwoli uruchomić wszystkie gry z konsoli Microsoftu.