Podczas wczorajszej konferencji Microsoftu, oprócz ogłoszenia ceny i daty premiery deweloperskiej wersji holograficznych okularów Hololens, twórcy urządzenia zorganizowali prezentację kolejnych możliwości rozszerzonej rzeczywistości.

Project X-Ray, którego gameplay został zademonstrowany na żywo przez przedstawiciela firmy, to strzelanka sci-fi rozgrywająca się w dowolnym pomieszczeniu wybranym przez użytkownika Hololens (w tym przypadku Microsoft zaaranżował na scenie pomieszczenie przypominające przykładowy pokój). Gracz wyposażony w holograficzną broń (pamiętacie Omni-klucz z Mass Effect?) lub tarczę wyświetlającą się w dłoni musi stawić czoła kosmicznym najeźdźcom próbującym przedostać się przez ściany pokoju. Aby odeprzeć pociski wystrzeliwane przez roboty może on wykorzystać wspomnianą tarczę lub zwyczajnie robić uniki i przemieszczać się po pomieszczeniu. Poniżej możecie zobaczyć jak taka rozgrywka wygląda z perspektywy specjalnej kamery stworzonej na potrzeby demonstracji.

To kolejna demonstracja możliwości Hololens. Wcześniej Microsoft w podobny sposób prezentował holograficzną wersję gry Minecraft, komunikację z robotem zbudowanym na bazie platformy Raspberry Pi oraz typowe czynności, które będziemy mogli wykonać w każdym pokoju (więcej na ten temat).

Wczoraj Microsoft ogłosił, że deweloperska wersja holograficznych okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenie 3000 dolarów. Urządzenie jest tak naprawdę komputerem z systemem Windows 10, własnym procesorem, kartą graficzną oraz HPU, procesorem odpowiedzialnym za przetwarzanie hologramów. Uruchomimy na nim wszystkie aplikacje działające z Win 10, a każda z nich na okularach wyświetlana będzie w postaci hologramu. W zależności od oprogramowania urządzenie będzie wyświetlać doświadczenia zarówno wirtualnej jak i rozszerzonej rzeczywistości, przez co wiele osób związanych z branżą VR/AR określa je mianem gogli mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR).