Firma Microsoft opublikowała kolejny materiał promocyjny przedstawiający możliwości holograficznych okularów mieszanej rzeczywistości Hololens. Gigant z Redmond tym razem zaprezentował swoją wizję przyszłości na przykładzie oglądania transmisji z wydarzeń sportowych.

Nowy film pokazuje różne imponujące pomysły koncepcyjne, które mogłoby się sprawdzić w domu typowego kibica. Microsoft postanowił wykorzystać największą coroczną imprezę sportową w USA jakim jest Super Bowl, czyli finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim, który rozegrany zostanie już w najbliższy weekend. Jednakże pomysły takie jak prezentacja poszczególnych zawodników, którzy wchodzą do naszego pokoju przez ścianę, makieta obiektu sportowego wyświetlana na stole czy efektowne przedstawianie różnego rodzaju statystyk oraz powtórek można śmiało wykorzystać w praktycznie każdej innej dyscyplinie sportu. Zresztą zobaczcie sami.

Co ciekawe amerykanie już raczej na stałe zrezygnowali z ukrywania przed potencjalnymi klientami ograniczonego zakresu pola widzenia. W okolicach 26 sekundy możemy zobaczyć faktyczny obraz, który widzi użytkownik okularów. To największa bolączka obecnego prototypu Hololens, na którą zwróciła uwagę większość dotychczasowych testerów urządzenia podczas różnego rodzaju prezentacji organizowanych przez firmę.

Obecnie Hololens pozwala wyświetlić obszar odpowiadający 15-calowemu monitorowi oddalonemu od oczu użytkownika na odległość około 60 centymetrów. Microsoft osobiście zajmuje się produkcją urządzenia i ma nadzieję, że w przyszłości, gdy spadną koszty produkcji, firma będzie w stanie rozszerzyć obszar pola widzenia.

Microsoft Hololens jest tak naprawdę komputerem z systemem Windows 10, własnym procesorem, kartą graficzną oraz HPU – procesorem odpowiedzialnym za przetwarzanie hologramów. Uruchomimy na nim wszystkie aplikacje działające z Win 10, a każda z nich na okularach wyświetlana będzie w postaci hologramu. W zależności od oprogramowania urządzenie będzie wyświetlać doświadczenia zarówno wirtualnej jak i rozszerzonej rzeczywistości, przez co określa się je jako gogle mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR). Hololens w przeciwieństwie do gogli VR Oculus Rift jest bezprzewodowy i potrafi komunikować się z większością urządzeń wykorzystujących Bluetooth lub WiFi.

microsoft hololens

Firma wyceniła wersję deweloperską okularów na 3000 dolarów, a urządzenie ma trafić do pierwszych, wyselekcjonowanych odbiorców jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Microsoft dokłada dużych starań, aby „dev-kity” otrzymały jedynie te osoby, które planują aktywnie działać w kwestii oprogramowania dla Hololens. Nieznana jest w tej chwili cena oraz nawet przybliżona data premiery wersji konsumenckiej okularów. Po więcej informacji na temat Microsoft Hololens odsyłamy tutaj.