Microsoft przeprowadził kolejną prezentację możliwości okularów Hololens. Tym razem dowiedzieliśmy się co rozszerzona rzeczywistość może zaoferować… grupom cyrkowym.

W trakcie konferencji Microsoft Build 2017 przeprowadzono kolejną interesującą prezentację możliwości okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens. Tym razem Microsoft pokazał efekty współpracy ze słynnym Cirque du Soleil. Wywodząca się z Kanady największa na świecie grupa cyrkowa wykorzystuje tę technologię do przyśpieszenia procesu projektowania przyszłych widowisk.

Na poniższym materiale możemy zobaczyć m.in. jak wygląda tworzenie wirtualnej sceny dla artystów oraz przykładowy występ, który wykonywany jest przez awatary. W pewnym momencie, także w postaci awatara, pojawia się Michel Laprise, dyrektor Cirque du Soleil na Europę. Jego obecność była możliwa dzięki goglom Windows Mixed Reality i dedykowanym kontrolerom ruchowym, które w tym roku mają trafić do publicznej sprzedaży.

Pomimo niewiarygodnych możliwości, które dostarcza pierwsza generacja Hololensów, urządzenie wyposażone jest w jeszcze zbyt niedoskonałą technologię, aby mogło przyjąć się choćby wśród miłośników gadżetów. Głównym wyzwaniem stojącym przez producentami okularów jest poprawa zasięgu pola widzenia. Obecnie „hologramy” wyświetlane są w obszarze niewielkiego prostokąta, co w dużym stopniu redukuje poziom tzw. imersji, czyli zanurzenia w wykreowanym komputerowo świecie.

Z tego też powodu Microsoft w tej chwili koncentruje się na współpracy z różnego rodzaju firmami, które preferują bardziej praktyczne podejście do nowych technologii. W przypadku Cirque du Soleil technologia Hololens może przyczynić się do oszczędności czasowych, bowiem przygotowanie nowego widowiska trwa średnio od 18 do 24 miesięcy.

Microsoft obecnie sprzedaje swoje urządzenie w wersji deweloperskiej w cenie 3000 dolarów. Na model konsumencki będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2019 roku.