Nie tylko HTC wybrało ostatni dzień lutego na rozpoczęcie zbierania zamówień przedpremierowych na swoje urządzenie. Także firma Microsoft, tym razem bez wcześniejszych zapowiedzi, uruchomiła preordery na deweloperską wersję holograficznych okularów rozszerzonej/mieszanej rzeczywistości HoloLens. Urządzenie sprzedawane jest w cenie 3000 dolarów.

Oferta Microsoftu dostępna jest niestety jedynie dla deweloperów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i to nie wszystkich. Złożenie aplikacji nie jest jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Firma wyselekcjonuje pierwszych użytkowników Microsoft Hololens.

„Aby zbudować aktywną społeczność, szukamy szerokiego spektrum deweloperów tworzących różnorodne doświadczenia. Im więcej napiszesz w formularzu zgłoszeniowym, tym łatwiej będzie nam oszacować, w jaki sposób możesz z nami budować przyszłość holograficznej technologii, jeden wyjątkowy pomysł na raz” – czytamy na oficjalnej stronie firmy.

Microsoft HoloLens jest tak naprawdę komputerem z Windows 10, na którym uruchomimy wszystkie aplikacje działające z tym systemem. Każda z takich aplikacji na okularach wyświetlana będzie w postaci hologramu. W zależności od oprogramowania urządzenie będzie wyświetlać doświadczenia zarówno wirtualnej jak i rozszerzonej rzeczywistości, przez co wiele osób związanych z branżą VR/AR określa je jako gogle mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR).

Firma Microsoft liczy, że HoloLens będzie wykorzystywany również do zastosowań komercyjnych. Między innymi przy pomocy aplikacji HoloStudio, pozwalającej projektować własne modele hologramów. Obiekty będą mogły być tworzone i edytowane za pomocą gestów, a następnie wydrukowane na drukarce 3D. Pozwoli to na zaprojektowanie designu różnego rodzaju urządzeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z fizycznym stworzeniem prototypu. Urządzenie ostatnio znalazło także swoje zastosowanie w kosmosie. (Zobacz także: Okulary Microsoft Hololens dotarły na Międzynarodową Stację Kosmiczną)

Wraz z okularami deweloperzy otrzymają dostęp do kilku aplikacji dedykowanych HoloLens, m.in. trzech gier: Young Conker, RoboRaid (dawniej Project X-Ray) oraz Fragments, a także do oprogramowania ‚HoloLens emulator’ umożliwiającego podgląd tworzonej holograficznej aplikacji na monitorze, bez konieczności połączenia z headsetem.

Według dzisiejszego kursu dolara, okulary Hololens kosztować będą prawie 12 tysięcy złotych, co jest kwotą zaporową dla zdecydowanej większości miłośników nowych technologii. Nie oznacza to jednak, że taka sama cena obowiązywać będzie także dla konsumenckiego zestawu, którego daty premiery nie znamy nawet w przybliżonym okresie czasu. Po pierwsze w międzyczasie powinny zmaleć koszty produkcji okularów, po drugie Microsoft prawdopodobnie jest świadomy faktu, że na urządzenie w takiej cenie nie będzie stać nawet przeciętnego Amerykanina.

Wysyłka pierwszej partii urządzeń zaplanowana została na 30 marca. Microsoft niechętnie wypowiada się na temat premiery wersji konsumenckiej gogli. Prezes zarządu firmy Microsoft Satya Nadella w wywiadzie dla BBC udzielonym w ubiegłym roku ujawnił, iż pierwsza wersja HoloLens przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspomina również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż, takich jak np. medycyna. Naturalnie nie musi to oznaczać, że dopiero za pięć lat Hololens trafi na sklepowe półki. Prawdopodobnie stanie się to wcześniej, jednak dotychczas nic konkretnego na ten temat nie ujawniono.