W oficjalnym sklepie dla mobilnych gogli Samsung Gear VR zadebiutowała jedna z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie – Minecraft.

Minecraft: Gear VR Edition dostępny jest w Oculus Store w cenie 6,99 dolarów. Wersja przeznaczona na gogle wirtualnej rzeczywistości posiada takie same możliwości co Minecraft: Pocket Edition – mobilna wersja gry. Znajdziemy tu m.in. tryb Creative, przeznaczony dla graczy skupiających się głównie na budowaniu różnego rodzaju konstrukcji, a także Survival, w którym powalczymy o przetrwanie w voxelowym świecie. Nie mogło zabraknąć również trybu multiplayer. Do sterowania w grze wymagane jest posiadanie współpracującego z Androidem gamepada.

Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości fani serii tak na prawdę po raz pierwszy mogą doświadczyć świata Minecrafta z perspektywy pierwszej osoby, aczkolwiek autorzy gry udostępnili również możliwość prowadzenia rozgrywki na wirtualnym monitorze – w trybie pokoju.

W 2014 roku głośnym echem odbiła się wypowiedź twórcy voxelowego świata. Markus ‘Notch’ Persson gdy tylko dowiedział się o planach przejęcia firmy Oculus VR przez Facebook, anulował prace nad wprowadzeniem trybu VR do Minecrafta.

Sytuacja odmieniła się kilka miesięcy później, w momencie gdy firma Perssona (Mojang) została kupiona przez zaprzyjaźniony z Oculusem Microsoft, niemniej jednak nie zanosiło się na powrót do wcześniejszego planu. W międzyczasie powstała fanowska modyfikacja MinecRift, dodająca do gry wsparcie dla deweloperskiej wersji gogli Oculus Rift (DK), a Microsoft zapowiedział specjalną wersję gry na swoje holograficzne okulary Hololens (więcej na ten temat).

We wrześniu ubiegłego roku podczas konferencji Oculus Connect 2, oprócz współprodukowanych przez firmę Oculus VR gogli Samsung Gear VR, Minecraft zapowiedziany został także na konsumencką wersję headsetu Oculus Rift. W tym momencie nieznana jest jednak jej data premiery.