Czy nowy rok 2017 będzie rokiem bezprzewodowych gogli VR? Podczas rozpoczynających się już w najbliższy czwartek targów CES 2017 w Las Vegas zobaczymy kolejne bezprzewodowe rozwiązanie dedykowane przewodowym goglom VR. Firma Scalable Graphics poinformowała, że przyszłym tygodniu pokaże własny system, który zadziała zarówno z Oculus Rift jak i HTC Vive.

W listopadzie do przedsprzedaży trafiła przystawka firmy TPCAST zamieniająca gogle HTC Vive w urządzenie bezprzewodowe. Według jej producentów podłączane do headsetu akcesorium zapewni komfortową pracę w warunkach nieodbiegających od standardu wyznaczonego przez twórców Vive. Chwilę później, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się informacje o podobnych rozwiązaniach dedykowanych także i goglom Oculus Rift, projektowanych m.in. przez Rivvr, Nitero, Immersive Robotics (IMR) oraz Quark VR.

Teraz do tego grona dołączyła firma Scalable Graphics. Jej rozwiązanie zwane KwikVR opiera się na systemie kompresji obrazu oraz montowanym na pasie urządzeniu wyposażonym w wejścia HDMI oraz USB, które odbiera w sposób bezprzewodowy dane z PC i przekazuje je do gogli VR. Oczywiście aby to wszystko miało sens jednostka działa dwukierunkowo jednocześnie przesyłając informację zwrotną, na temat działań wykonywanych przez użytkownika headsetu.

Twórcy KwikVR obiecują opóźnienia nie większe niż 12ms zarówno dla Rifta jak i Vive, które są w stanie uzyskać na standardzie WiFi 5 GHz pełną rozdzielczość 2160 x 1200 z odświeżaniem 90Hz. Efekty ich pracy zobaczymy już w przyszłym tygodniu podczas targów CES 2017.

Urządzenie wyposażone zostało w akumulator o pojemności 16100 mAh, zapewniający ciągłość pracy wynoszącą około 4 godzin.

Niewiadomą pozostaje jakość obrazu, który przesyłany będzie w formie skompresowanej, co zawsze oznacza utratę pewnej części danych. Tego problemu nie będą mieli producenci wspomnianej wcześniej przystawki TPCAST, bowiem ich system opierać się będzie na bazie przełomowej technologii komunikacji bezprzewodowej wykorzystującej pasmo 60 GHz.