Jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że kontroler Leap Motion, umożliwiający kontrolowanie komputera za pomocą gestów, okaże się spektakularną klęską. Urządzenie zapowiadane jako pogromca tradycyjnych myszek i klawiatur nie przyjęło się na rynku kontrolerów PC i już prawie zostałoby zapomniane gdyby nie nieoczekiwany rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości i powstanie gogli Oculus Rift. Dziś przed firmą roztacza się świetlana przyszłość, o ile tylko wykorzysta możliwości jakie otwierają się w przemyśle IT.

Leap Motion jest precyzyjnym sensorem wykrywającym z bardzo dużą dokładnością ruchy palców dłoni. Urządzenie pozwala na śledzenie nawet minimalnych ruchów wszystkich palców, a w połączeniu z okularami VR, takimi jak Oculus Rift, umożliwia przeniesienie naszych dłoni do środowiska wirtualnej rzeczywistości. Mówiąc w skrócie, dzięki Leap Motion możemy zobaczyć własne dłonie i wszelkie ich ruchy, zwiększając w ten sposób efekt immersji, czyli wrażenia obecności w wirtualnym środowisku.

Prototyp „Dragonfly”

Firma niedawno ujawniła, że pracuje nad nowym prototypem o nazwie kodowej „Dragonfly”, który będzie dedykowany rozwiązaniom „Virtual Reality”. Według twórców nowa wersja urządzenia cechować się będzie znacznie większym zasięgiem pola widzenia oraz „większą niż HD” rozdzielczością. W porównaniu do poprzedniej wersji, „Dragonfly” wyposażony zostanie w dodatkowy czujnik kolorów (RGB), który uzupełni możliwości obecnego czujnika podczerwieni. Twórcy mają nadzieję, że w przyszłości Leap Motion będzie montowane bezpośrednio na goglach VR i sprzedawane w zestawie.

Planetarium VR

W tym tygodniu twórcy kontrolera zaprezentowali nowy autorski projekt o nazwie Planetarium. Tym razem jest to aplikacja, pozwalająca graczom podróżować po całym globie i oglądać konstelacje gwiazd widoczne z wybranego miejsca na ziemi. Użytkownik, za pomocą gestów, może zmienić lokalizację oraz przenieść się w czasie, by obejrzeć układ gwiazd widoczny konkretnego dnia. Aplikacja stworzona została jako projekt open-source, a jej twórcy liczą na pomoc niezależnych deweloperów w rozwoju Planetarium, którzy dodadzą wiele użytecznych rozwiązań i usprawnień.

Firma Leap uruchomiła niedawno na swojej stronie internetowej, specjalną sekcję, w której publikowane są najciekawsze zastosowania Leap Motion w wirtualnej rzeczywistości. Planetarium można pobrać za darmo w tym miejscu.

W sierpniu zeszłego roku, udostępniono do sprzedaży (19.99$) dedykowany okularom VR uchwyt, który usprawnia współpracę pomiędzy kontrolerem a goglami. Kupując kontroler wraz z uchwytem (89.99$) zaoszczędzimy 10$. Zamówienia można składać na oficjalnej stronie producenta.