Filmy 360º to już coraz rzadziej tylko ciekawostka. W styczniu pierwsza tego typu produkcja została nominowana do nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, znanej jako Oscar. Ponadto sferycznym nagraniem swoją prezydencką kadencję zakończył Barack Obama, który wraz z żoną wcielił się w rolę przewodnika wycieczki po słynnym Białym Domu. Technologię testuje także polska stacja TVP Sport, która opublikowała nagrania z udziałem Adama Małysza. Pojawiło się również wiele innych ciekawych 360-stopniowych produkcji. Oczywiście największą frajdę sprawia oglądanie ich w goglach wirtualnej rzeczywistości.

My jak co miesiąc zapraszamy na podsumowanie najciekawszych 360-stopniowych materiałów, które pojawiły się w serwisie YouTube. Niedawno opublikowaliśmy także zestawienie obejmujące najlepsze filmy 360º roku 2016. Znajdziecie je w tym miejscu.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą je uruchomić dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


360-stopniowa animacja „Pearl” nominowana do Oscara

Tym razem nietypowo rozpoczynamy od starszej produkcji, ale za to jakiej. Stworzona z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości animacja 360º Pearl została pierwszym w historii tego typu filmem nominowanym do Oscara.

„Pearl” jest czymś w rodzaju animowanego musicalu. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkunastu lat fabuła opowiada wzruszającą historię ojca i córki. Ich losy obserwujemy z perspektywy pasażera samochodu, bowiem całą akcja dzieje się podczas rodzinnych wycieczek. O tym co takiego wyróżnia animację „Pearl” przeczytacie w luźnej recenzji, której autorem jest jeden z naszych czytelników.


Adam Małysz 360° – kulisy skoków narciarskich

Adam Małysz i Sebastian Szczęsny z TVP Sport nakręcili na skoczni narciarskiej w Wiśle 360-stopniowe materiały wideo, które można obejrzeć na goglach wirtualnej rzeczywistości. Dla fanów skoków pozycja obowiązkowa.

Dzięki nagraniu opublikowanemu na kanale TVP Sport możecie przenieść się na skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, gdzie legendarny skoczek ujawnił kulisy powstawania obiektu oraz opowiedział o pierwszym skoku jaki oddał na „swojej” skoczni.

Nieco ciekawiej z uwagi na większą ilość ujęć tego obiektu prezentuje się drugie nagranie zatytułowanie „Kulisy skoków narciarskich w 360°”. Adam Małysz wraz z komentatorem TVP Sport opowiadają ciekawostki dotyczące technicznej części wykonywania skoków. Posiadając gogle możemy zobaczyć z perspektywy pierwszej osoby m.in. miejsce, w którym zawodnicy wybijają się z progu.


Narodowy Bank Polski – Centrum Pieniądza w 360°

Produkcję zrealizowaną w technologii 360° VR udostępnił także Narodowy Bank Polski. Wejdziemy m.in. do skarbca NBP.

„Dzięki filmowi sferycznemu zobaczysz atrakcje, które czekają na Ciebie w Centrum Pieniądza NBP. Ten film to przedsmak niezwykłej przygody, która czeka na Ciebie w tym miejscu.”


Discovery 360°

Helikopterem nad Mt. Everest. Nagranie opublikowane na kanale Discovery przedstawiające lot helikopterem należącym do ratowników stacjonujących w Himalajach.

Najniebezpieczniejsze lotnisko świata. Tenzing-Hillary Airport – port lotniczy w Lukla, we wschodnim Nepalu położony na wysokości 2860 m n.p.m, wykorzystywany m.in. jako baza dla najlepszych himalajskich pilotów śmigłowców ratowniczych.


Inside Auschwitz 360°

Niemiecka stacja telewizyjna WDR zrealizowała sferyczny reportaż w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.


Special Forces In Action

Trening amerykańskich żołnierzy.

Trening rosyjskich żołnierzy.


360 VR w szpitalu

Fundacja Czerwone Noski nagrała film 360 VR, by pokazać, jak działa sztuka iluzji i muzyka na małych pacjentów szpitali. Dwójka artystów odwiedziła dzieci w wieku 4-6 lat w pokoju zabiegowym. To miejsce dość zimne, surowe, którego dzieci nie lubią i do którego wchodzą zazwyczaj w dużym stresie. Celem wizyty było odwrócenie uwagi małego pacjenta od czynności medycznych, jak pobranie krwi czy zmiana opatrunku. W nagraniu filmu wykorzystano 8 kamer Go Pro.

„Zobacz, jak wygląda nasza wizyta w pokoju zabiegowym, którego boi się większość dzieci. Pobranie krwi? Zmiana opatrunku? Jesteśmy po to, by takie zabiegi przebiegły w jak najmniejszym stresie dla dziecka. Odwracamy uwagę, rozbawiamy, przywracamy uśmiech!”


Star Trek 360°

Na kanale amerykańskiej stacji CBS pojawiło się sferyczne doświadczenie oparte na marce Star Trek.


Elbphilharmonie 360°

Nagranie promujące hamburską Elbphilharmonie (Filharmonia nad Łabą).


Suicide Silence – Doris

Dla odmiany coś dla fanów ciężkiego brzmienia – sferyczny teledysk zespołu Suicide Silence. Jedno z najpopularniejszych nagrań 360º w styczniu.


Hobbiton 360°

Wycieczka po nowozelandzkiej wiosce Hobbitów.


Sejm w 360 stopniach

Przejdź się po Sejmie z Kamilem Dziubką – sejmowym korespondentem Onet News.


Resident Evil: The Final Chapter – The Killing Floor 360°

Doświadczenie powstałe na użytek kampanii reklamowej filmu „Resident Evil: Ostatni rozdział”.


Super Mario 360°

Historia gier ze słynnym hydraulikiem.


WWE – Undertaker’s entrance 360°

Tym razem coś dla miłośników wrestlingu. Federacja WWE udostępniła nagranie wejścia legendarnego Undertakera.


Dudesons 360°

Fińscy naśladowcy słynnych Jackassów. Tylko dla fanów gatunku.


Donald Trump’s – Presidential inauguration

Ponad 3,5-godzinne sferyczne nagranie z uroczystości inaugurującej prezydenturę Donalda Trumpa.

Wydarzeniu towarzyszyły protesty. Jeden z nich został uchwycony kamerą 360 w Waszyngtonie.


Chinese skyscrapers

Nagranie, na którym możemy zobaczyć panoramy chińskich miast – Shanghai, Guangzhou oraz Hong Kong.

Ciąg dalszy na stronie 2